Kino filipińskie

Temat filipiński omawiany jest na moim blogu stosunkowo często, począwszy od pięcioczęściowej serii o serialach filipińskich, osobnego postu o bardzo brutalnym odcinku jednego z seriali, czy też wpisu o jednej z nowszych produkcji czyli Maid in London. Produkcje telewizyjne są mi bardo dobrze znane (Tadhana, MMK, Wagas, Ipaglaban mo) ale nie licząc wspomnianej wyżej produkcji i pomocach domowych w Londynie, temat filmów nie był poruszany. A jak teraz widzę, szkoda, bo można odnaleźć kilka perełek które są uznawane za klasyki kina filipińskiego.

Pierwszym z nim jest Temptation Island z 1980 roku. Jedna z bohaterek to zepsuta, bogata kobieta z towarzystwa za którą podąża jej pokojówka Maria, w tej roli Deborah Sun, znana ostatnio z zatrzymania przez policję w ramach operacji wymierzonej w dilerów narkotyków, ale cofnijmy się o 40 lat wstecz…
Temptation Island służąca smaruje Panią olejkiem do opalania

Drugim sławnym filipińskim filmem jest Disgrasyada z 1993 roku w którym Maria córka służącej zakochuje się i zachodzi w ciąże z chłopakiem z innej, lepszej grupy społecznej. Córka niestety fartuszka nosi, ale matka jak i pozostałe pracownice już tak.

Kolejną propozycją będzie Isang Tanong, Isang Sagot z 1997 roku (tytuł można przetłumaczyć jako „Jedno pytanie, jedna odpowiedź”). Opowiada on historię Rizelle (w tej roli dwudziestoletnia Donna Cruz), młodej ładnej dziewczyny która decyduje się na pracę jako pomoc domowa podczas lata aby zarobić pieniądze na chorą matkę. Trafia do domu Erica, rozpuszczonego syna amerykańskiego biznesmena który nie cierpi tego kraju. Reszty fabuły można się domyślić.

Ostatnia propozycja na dziś to Hati tayo sa Magdamag z roku 1988 („Rozstaliśmy się na noc”). Gerry i Rochelle to przyjaciele z dzieciństwa. Mimo że Rochelle chciałaby się ustatkować, Gerry chce zrobić karierę. Ich związek jest zagrożony przez przyjazd ich wspólnej znajomej Tonette. Tonette uwodzi Gerry’ego i oddala go od Rochelle dając mu pracę, apartament i siebie. Zgadza się dzielić go razem z Rochelle pod warunkiem zatrudnienia jej jako służącej.