Seriale z Filipin

O ile kino hiszpańsko – języczne posiada na świecie (i w Polsce) pewną widownię, to co powiecie na stricte lokalne produkcje z Filipin? Zainteresowanie filipińczyków pokojówkami nie wzięło się znikąd. Takie kraje jak Filipiny, Malezja i Indonezja są głównym dostarczycielem usług domowych dla bogatego Singapuru. Corocznie tysiące młodych dziewcząt z tych krajów za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji wyjeżdża w poszukiwaniu lepszego życia. Wiele z nich zostaje domowymi służącymi.

Do tego tematu powrócę w którymś z następnych wpisów, czas się jednak zająć serialami produkcji filipińskiej.

Ang Lalaking Nagmahal Sa Akin

Pierwszym z seriali był emitowany w stacji ABS-CBN „Mężczyzna który mnie kochał”. Nakręcona w 2009 roku krótka historia (zaledwie 35 odcinków) opowiada o Flor Magpantay, dziewczynie ze wsi która poszukuje pracy. Postanawia wyjechać do miasta i jeśli się jej uda – sprowadzić rodzinę. W końcu trafia do ekskluzywnego hotelu, gdzie rozpoczyna pracę jako pokojówka. Tam poznaje właściciela hotelu – Zephyrusa McNally, który się w niej zakochuje.

Ang Lalaking Nagmahal Sa Akin

Serial utrzymany jest raczej w tonie komediowym. Praca w hotelu stanowi zaledwie otoczkę historii – miejsce gdzie zaczęła się miłość. Noszone przez pracownice uniformy nie wydają się dobrze zaprojektowane, bliżej im do strojów seksownych pokojówek.

Endless Love

Zupełnie innym serialem jest „Endless Love” wyprodukowana dla sieci GMA Network. Głównymi bohaterami tej historii jest Jenny i Johnny którzy byli dla siebie jak rodzeństwo. Gdy byli dziećmi, nie wiedzieli, że Jenny pochodzi z innego rodziny – po porodzie została zamieniona w szpitalu. Dopiero gdy Jenny ulega wypadkowi odkrywają tajemnice. Okazuje się, że prawdziwą siostrą Johnny’ego jest Shirley, biedna i zawzięta koleżanka Jenny.

Wiele lat później Jenny dorasta na prostą, ale piękną młodą damę. Pracuje jako pokojówka w hotelowym resorcie . Poznaje tam Andrew, właściciela hotelu, który zafascynowany jest jej urodą. Próbuje on za wszelką ceną zdobyć jej zainteresowanie. Wkrótce, gdy jest pewien swoich uczuć, mówi o tym swojemu najlepszemu przyjacielowi. Okazuje się nim Johnny, wracający właśnie do kraju i pragnący złączyć na nowo rodzeństwo.

Jenny pracuje w hotelu razem z jej przyjaciółką Mylene. Noszone przez pokojówki uniformy są gustowne i przypominają te noszone w filmie „Pokojówka na Manhattanie”. Obie bohaterki, szczególnie zaś Jenny bardzo dobrze wygląda w szarej hotelowej sukience z białym fartuszkiem.

endlesslove

Wykonywane przez pokojówki prace są różnorodne i pokazywane w sposób szczegółowy. Wielokrotnie w serialu widzimy jak odkurzają, zbierają i wynoszą śmieci, czyszczą łazienki. Zasady co do uniformów są zawsze przestrzegane. Dziewczęta, nawet na zewnątrz nie odpinają plakietek z imionami, nie luzują fartuszków, nie rozpinają guzików w sukienkach. Zawsze chodzą także w białym rajstopach i pełnych butach.

endlesslove

Dziewczyny często zmuszane są także do klękania i wypełniania mniej typowych zadań zlecanych przez kierowniczkę. Przesuwają meble, przynoszą kwiaty. Dodatkowo Jenny zostaje „wynajęta” przez Andrew, gdzie oprócz sprzątania podlewa rośliny w ogrodzie niedaleko hotelu… i zbiera piłki golfowe podczas jego treningu.

endlesslove

I Luv NY

Bohaterem tego serialu jest Baste, który wygrał na loterii bilet do USA. Z powodu błędu trafia jednak nie jak chciał do Los Angeles, ale do Nowego Jorku. Na miejscu poznaje nowych przyjaciół. Jedną z nich jest zbuntowana Natalie. W końcowych odcinkach serialu rozpoczyna ona pokojówki w domu Baste’a.

LuvNY

Tu akurat praca domowej służącej okazuje się epizodyczna. Jak widać, Natalie nosi w niej brzydką sukienkę koloru łososiowego, a jej zadania polegają w większości na pomocy w kuchni.

Ilumina

Ilumina jest serialem nawet jak na Filipiny dość niezwykłym. Kto by pomyślał że, można by połączyć telenowelę z fantasy. Serial opowiada o dwóch rodach czarownikach – czarnych i białych którzy walczą ze sobą aby zdobyć legendarną Księgę Magii. Pewnego dnia w domu białych wojowników rozpoczyna pracę dziewczyna imieniem Stephanie Martinez.

Ilumina

I jak można się spodziewać Stephanie jest nową pokojówką. Pierwszego dnia oprowadza ją pani domu imieniem Elsa. Dziewczyna od początku czuje się nieswojo. Ubrana jest w niebieską sukienkę z białym fartuszkiem. W rezydencji znajduje dziwne rzeczy – kuferki, zamknięte drzwi z elektronicznym zamkiem i syna właścicielki, który obdarza ją zainteresowaniem.

Maalaala Mo Kaya

W jednym z odcinków tego serialu zatytułowanych „Toy Car” w rolę pokojówki wciela się filipińska gwiazda „Big Brothera” Melai Cantivero. Zatrudniona w bogatej rezydencji dziewczyna myśli że jest kim lepszym od reszty służby. Ubrana tak jak pozostałe dziewczyny w różową sukienkę z białym długim fartuchem stara się nie wykonywać swoich obowiązków jak należy. Jest leniwa i roszczeniowa. Jej kariera kończy się na bójce z panią domu.

Maalaala

Pati ba pintig ng puso

„O Miłości i kłamstwach” opowiada natomiast o Aldrinie, pragnącego zniszczyć dobre imię rodziny. A jaki jest ku temu najlepszy sposób? Mezalians. Aby poniżyć domowników Aldrin pragnie poślubić Jennę, roztrzepaną pokojówkę zatrudnioną w ich domu, o której wie, że ona zakochana jest w nim.

Pati ba pintig ng puso

Jenna pracując razem z innym służącymi nosi oczywiście uniform składający się z sukienki i białego fartucha. Nie wydaje się żeby lubiła swoją pracę, przez co często wpada w kłopotliwie sytuacje.

Basahang Ginto

W tym natomiast serialu obserwujemy życie młodej dziewczyny imieniem Orang, która ucieka po incydencie górnicznym. Kiedy jej ojciec zostaje zabity, ucieka ona razem z matką i siostrą szukać nowej szansy w mieście. Ale życie Manila (stolica Filipin) okazuje się brutalniejsze, niż sobie to wyobrażali. Uśmiechem losu Orang poznaje Danny’ego, bogatego kawalera, który oferuje jej prace jako pokojówka w domu jego dziadka.

Basahang Ginto

Nowa dziewczyna posłusznie ubiera turkusowy uniform. Przerażonej Orang dokucza reszta służby. Śmieją się z niej i robią dowcipy. Dzielna nowa pokojówka nie zraża się tym i wykonuje swoje obowiązki. Tylko w ten sposób jest w stanie wyżywić swoją rodzinę.

Paano Ba Ang Mangarap

Ostatnią propozycją jest „Jak jest marzyć?”. Opowiada on historię Lissy, która miała romans z Bennym Valderamą, bogatym dzieciakiem z miasta. Pomimo tego, że Lissa jest już w ciąży, postanawia ją poślubić. Daje jej pierścionek swojej matki jako symbol nieumierającej miłości. Benny wraca na prowincję i opowiada o tej historii swojemu bratu Ericowi. Któregoś dnia kradnie on sportowy samochód swojego brata. Ulega wypadkowi i przed śmiercią prosi brata aby zaopiekował się Lissą.

Lisa postanawia odnaleźć rodzinę Valderama. Gdy puka do rezydencji w drzwiach spotyka matkę obu braci. Nie mogąc zdradzić sekretu kim jest, udaje że kandyduje do pracy w domu.

mangarap

Następuje przemiana. Ubiera żółty uniform z białym fartuchem i nie jest już szukającą miłości dziewczyną. Jest jedną z służących. Cierpliwie znosi trudy swojej pracy i bacznie przyglądającej się służbie kierowniczce i próbuje zbliżyć się do Erica.

mangarap

1 Comment

  1. Pingback: Errata i podsumowanie 2010 r. |

Dodaj komentarz