Na kolanach

W dzienniku La Voz Digital z 2006 roku znalazłem historię Rocío która tak oto wspomina swoją pierwszą pracę w Hiszpanii po przyjeździe z Ekwadoru:

Pani, bardzo tradycyjna kobieta, upokarzała mnie i nieustannie mnie nękała.

Rocío pamięta że Pani nalegała aby podłogę myć na kolanach, ponieważ to jest jedyny sposób aby była ona naprawdę czysta. Pani umyślnie brudziła już posprzątane przez nią pokoje płacąc zaledwie 300 euro miesięcznie za jej pracę.

Z kolei w wydanej przez Humanas Colombia książce Mujeres migrantes: Suenos y realidades, Gloria, jedna z dziewczyn pracujących jako pomoc domowa zapamiętała:

Wszystko czego chcą Hiszpanie to zrobić z ciebie służącą, poniżyć cię. Pracowałam dla kobiety poruszającej się na wózku inwalidzkim. od 8 rano do 13tej, ale zawsze gdy dochodziła pierwsza po południu chciała abym wzięła ja na spacer. Inną sprawą była niezmiernie ciężka praca, sprzątanie podłóg i łazienek na kolanach, kiedy zapytałam aby kupiła jakieś płyny i mopa odpowiedziała że chce zobaczyć mnie na kolanach

W opracowaniu Mientras No Estamos. Migración De Mujeres-Madres De Cochabamba A España autorstwa Olivii Román Arnez, Juana rozpamiętuje:

Traktowała mnie źle, bardzo źle, kazała mi sprzątać podłogi na kolanach a potem nie zapłaciła mi, dwa tygodnie szorowałam na kolanach a ona sprawdzała tu palcem.

Sprzątaczka czyści kibel na kolanach

Na stronie internetowej mujerdelmediterraneo.heroinas.net znalazłem opowieść Doris, która pracę w Hiszpanii znalazła przez internet, w ogłoszeniu starsza kobieta szukała pomocy domowej do sprzątania domu. Doris była przez 15 dni uwięziona w tym domu. Jej Pani chciała aby sprzątała ona tylko na kolanach, jak prawdziwy Kopciuszek. Nie miała dni wolnych i nie pozwolono jej wychodzić pod żadnym pozorem.

W książce Estudio del proceso y evolución de lavida laboral de personas extranjeras no comunitarias en Andalucía, pochodzą z Ekwadora kobieta tak zapamiętała swoją pracę:

Dawali mi odczuć że byłam ich własnością, jakbym była pozbawiona wolności. Będąc w tym domu musiałam myć schody szmatką na kolanach, tak, Pani chciała mnie zobaczyć w tej pozycji, mówiłam im że jestem pracownicą a nie służącą.

Dodaj komentarz