Casa Vianello

Serial komediowy produkcji włoskiej emitowany w latach 1988–2007 przedstawia perypetie dwóch seniorów, mieszkańców kamienicy, u których pracuje pomoc domowa (w tej roli Giorgia Trasselli). Mimo, że kobieta towarzyszy, sprząta i gotuje, pozbawiona jest nawet własnego imienia (wystarczy spojrzeć na opis na imdb). Wpisuje się to w typowy schemat depersonalizacji takiej osoby we włoskim domu – mimo, że gosposia jest częścią rodziny, jest jednak kimś dla nas obcym. Drugim aspektem, stosowanym do dziś, jest ubieranie służącej w niewygodny uniform, aby nikt nie pomylił jej z domownikiem. Bezimienny colf nosi w tym serialu szereg strojów, każdy jednak składa się z długiej sukienki i  fartuszka:

Cv1

Cv2

Najciekawsze są jednak dwa odcinki specjalne, w którym zupełnie kto inny spełnia rolę pomocy domowej. W odcinku ” Sale grosso”, w domu pojawia się młoda Chinka, która okazuje się współpracownicą przemytnika narkotyków:

cv3

A w odcinku „Tata nuova vita nuova” prowadzona jest rekrutacja na nową pomoc domową. Wybór trafia na Ukrainkę, która zaraz dostaje fartuch zakrywający wszystkie jej wdzięki… do czasu :-)

cv4

Dodaj komentarz