Praktyki w hotelu – wywiad V

Następna osobą, którą po długich namowach zgodziła się opowiedzieć co nieco o swoich praktykach jest Dagmara, która odbyła już dwie, coroczne praktyki zawodowe.

Administrator Czarnobiały.pl (A): Witaj Dagmaro. Uczysz się w technikum hotelarskim. Uważasz to za przyszłościowy kierunek, z którego można coś wynieść, czy też według ciebie to produkcja taniej siły roboczej? Czy twoje nastawienie zmieniło się od momentu rozpoczęcia szkoły?

Dagmara (D): Myślę, że hotelarstwo to ciekawy kierunek. Zależy też na jakim stanowisku, bo przyznam że praca pokojowej to wcale nie jest łatwa praca, po miesiącu byłam naprawdę zmęczona, bolały mnie plecy i miałam mnóstwo siniaków na nogach, a na recepcji można doszlifować język podczas ciągłych rozmów z zagranicznymi gośćmi. Nigdy nie myślałam o technikum, dostałam się też do liceum, ale to mama mnie namówiła i w sumie nie żałuje. w razie czego będę mieć zawód.

A: Czy po skończeniu technikum hotelarskiego zamierzasz kontynuować naukę w tym kierunku, np studia z zakresu turystyki i rekreacji?

D: Szczerze toi nie mam jeszcze pojęcia, został mi rok na myślenie. Ogólnie myśle o dwóch kierunkach, turystyce i filologii angielskiej ale to wszystko zalezy od matury i egzaminu zawodowego.

A: Przejdźmy do kwestii praktyk. W jakich hotelach je odbywałaś?

D: Pierwsza była w Hotelu Cracovia w Krakowie, druga również w Krakowie ale w Hotelu Europejskim.

A: Obydwa hotele posiadają 3 gwiazdki. Jednakże, czy widać różnice klasy miedzy nimi? Któryś się wyróżnia na plus?

D: Zdecydowanie w Hotelu Europejskim bardziej mi się podobało, nie tylko ze względu na jego wygląd i standard pokoi ale również atmosfera była milsza.

A: Jak to w ogóle się stało ze trafiłaś na praktyki do tych hoteli? Była to inicjatywa szkoły czy tez załatwiłaś sobie praktyki sama?

D: W obu przypadkach nasza klasa dostała listę dostępnych hoteli i ilość miejsc i każdy się zapisywał do którego uważał.

A: Praktykanci powinni spędzić po trochu w każdym dziale hotelu, czego wymaga zestandaryzowany program praktyk. Niektóre jednak hotele oferują np prace tylko w kuchni lub w housekeepingu. Miałaś w obu hotelach szansę zobaczyć inne działy czy tez z racji odwiecznych braków kadrowych zagonili cie od razu na pokoje?

D: W Cracovii byłam 2 tygodnie na pokojach, a potem 2 na recepcji, natomiast w Europejskim cały miesiąc na pokojach.

A: Od 3 gwiazdek wymaga się noszenia w poszczególnych działach hotelu strojów służbowych. Często dotyczy to tez praktykantów. Jak to było w twoim przypadku? Jakie były wymogi co do waszych strojów w służbie pieter w obu hotelach?

D: W Cracovii mogliśmy być ubrani jak chcemy, ale z racji tego że nie chciałam się za bardzo rzucać w oczy to zostałam czy spodniach i podkoszulku, czyli wygodnie. W europejskim dostaliśmy takie jakby fartuchy do kolan z dłuższymi rękawami, zapinane na guziki w kolorze niebieskim, a pod spodem co się chciało.

A: A jakie stroje nosiły zatrudnione pokojowe?

D: W obu hotelach były takie sukienki do kolan z krótkim rękawem.

A: Jak wyglądała kwestia sprzątania pokojów? Zależnie od hotelu praktykanci porządkują cześć mieszkalna bez lub z łazienka. Jak to było na twoich praktykach?

D: W Cracovii z tego co pamiętam tylko część mieszkalną bez łazienek, za to w tym roku w Europejskim robiłyśmy dosłownie wszystko! Od pokoi z łazienką, po korytarz i klatkę schodową, a nawet zdarzyło mi się myć okna na zewnątrz hotelu.

Dodaj komentarz