Służąca i jej uniform

Niniejszy tekst to tłumaczenie wpisu opublikowanego na nieistniejącym już blogu. Skróciłem go i usunąłem z niego wszystkie, no cóż, kontrowersyjne elementy. Jest to poradnik, pisany całkiem na serio przez anonimowego autora, skierowany do kobiet chcących zatrudnić pokojówkę do swojej rezydencji. Jedną z najważniejszych dla autora kwestii, której poświęcił najwięcej miejsca to ubiór przyszłej pracownicy gospodarstwa domowego. Z tego też powodu, nazwałem wpis „Służąca i jej uniform”.

Strój pokojówki wcale nie musi być nudny. Powinien on posiadać określone cechy, które podkreślą kobiecość nowego mieszkańca, wpasowując się jednocześnie w charakter i styl twojego domu. Dlatego też należy wybrać trwałą (ale zachowującą atrakcyjność) sukienkę jako podstawową część uniformu.

Sukienka powinna być w kolorze czarnym lub szarym, z uwagi na to, że te kolory najmniej ujawniają niedoskonałości spowodowane przez dzień pracy. Mankiety, kołnierzyk, fartuch bądź fartuszek powinien być biały – inny kolor będzie zbyt pretensjonalny. Sukienka powinna mieć długość poniżej kolan, tak aby poruszyła się w górę kiedy pokojówka będzie klękać (brudząc pończochy), i swobodnie opadała gdy będzie stała.

Fartuch pomoże ukryć plamy pojawiające się na sukience. Jego główną cechą jest to, że w każdej chwili można go zdjąć, gdy nastąpi jakiś wypadek (na przykład w kuchni) i założyć nowy, świeży i czysty. Fartuch zmniejsza potrzebę na ilość potrzebnych sukienek – sześć fartuchów przetrwa uszkodzenie dwudziestu sukienek i może zostać wymienionych za mniejszą cenę. Zaleca się, aby fartuch nie był zbyt „bujny”, ponieważ szerokie falbany mają tendencję do zaczepiania się o narożniki mebli.

Alternatywnie do fartucha, można użyć bawełnianego fartuszka, często wspomaganego przez śliniak przypięty z przodu. W zależności od wykonywanej pracy, oba rodzaje odzieży ochronnej mogą być noszone jednocześnie lub osobno. Można rozważyć, aby jeden z nich służył do sprzątania łazienek, a drugi do pracy na pokojach.

Wszystkie fartuchy i fartuszki powinny być dokładnie wykrochmalone, aby zwiększyć ich trwałość i schludność z jaką pojawiają się na sukience uniformu. Do niektórych zadań (na przykład w kuchni) zaleca się także stosowanie gumowych rękawic oraz chroniącego włosy czepka.

Trzy sukienki należy uważać za niezbędne minimum. To pozwoli na dwukrotne przebranie się podczas dnia i natychmiastowe wypranie tych, które są nie do noszenia. Do tego sześć fartuchów lub/i fartuszków. Na koniec dnia służąca powinna wyprać swój uniform i zostawić do wyschnięcia do następnego rana.

Kiedykolwiek będziesz miała potrzebę sprawdzenia ubioru swojej służącej zrób to. Powinno to być dokonywane codziennie. Przyjrzyj się schludności uniformu i zwróć uwagę na stan materiału. Drobna plamka na sukience może być zignorowana, ale za widoczną plamę na jej fartuszku, służąca powinna być odesłana do pokoju celem przebrania.

jako przykład użyłem stroju firmy TOP HAT z nieaktualnej już oferty

Dodaj komentarz