Poszukiwane i oczekiwane

W tym roku przypadnie 10 rocznica istnienia bloga (rejestracja domeny – 2 lipca, pierwszy wpis tydzień później), ale nie pora jeszcze na jakieś większe podsumowania. W tym wpisie chcę skompletować listę seriali i filmów które do tej pory bezskutecznie szukam, i tych których oczekuje w roku 2020.

Zacznijmy od poszukiwanych, jak do tej pory bezskutecznie. Pierwszą pozycją będzie film libański Civilisées z 1998 roku podejmujący tematykę pracy pomocy domowych w tym kraju. Film został zbanowany we własnym kraju, a zarówno producent i reżyserka nie żyją. Większość maili firm producenckich już także niestety nie jest aktywna.

A Civilized People

Kolejną pozycją niech będzie Masters and Servants, reality show stacji Channel 4 z 2004 roku. Do tej pory udało mi się obejrzeć dwa odcinki z sześciu, ale chciałbym zobaczyć pozostałe.

Masters and Servants

W temacie reality show, jest jeszcze jeden: The Family, stacji ABC, ale oprócz minutowego trailera nie sposób znaleźć nic więcej. Z zeszłorocznych premier na pewno chciałbym obejrzeć La Señora (reż. Nina Amat), kontaktowałem się z nią mailowo ale raczej nie jest responsywna, tak to delikatnie nazwijmy. Krótkometrażowy, osadzony w realiach Barcelony film o pomocy domowej.

La Señora

Próbuję zdobyć nieco więcej informacji na temat projektu I am not your slave ale jak się zdaje, film jest jeszcze w powijakach od 2017 roku. Pierwszy trailer zapowiada interesującą historię o libańskich pomocach domowych.

W tym roku premierę będzie miał Mucho Por Hacer, kolumbijski film krótkometrażowy a także argentyński Crímenes de familia gdzie rolę pokojówki ma zagrać zupełnie nieznana z wyglądu Yanina Ávila. Film jest w fazie postprodukcji. Interesująco zapowiada się także francuski dramat Une fille facile, gdzie rolę hotelowej pokojówki zagra marokańska aktorka Loubna Abidar.

Interesująca zapowiada się także planowany na ten rok kataloński film Libertad (reż. Clara Roquet) o córce która musi ukrywać że jej matka jest pomocą domową, Rosaną którą zagra Carol Hurtado. Niestety nie będzie ona w filmie nosić zwyczajowe mundurka. Nie jestem w stanie na tą chwilę ustalić kto ją zagra, obstawiam że będzie to Maria Rodríguez Soto (aczkolwiek w castingu poszukiwano kobiety 40-50 lat, ona zaś ma 34).

Inną pozycją na którą czekam jest gwatemalski dramat La Llorona (reż. Jayro Bustamante) z nastolatką dołączającą do służby domowej:

La llorona

Netflix zamówił adaptację „Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother’s Will to Survive”, bestsellowej książki Stephanie Land, na razie brak informacji o obsadzie. Z rzeczy równie odległych nie mogę znaleźć kopii francusko-marokańskiego filmu Volubilis 

Volubilis

Na ten rok przewidziana jest premiera również katalońskiego filmu Calladita, z przepiękną Paulą Grimaldo w tytułowej roli. Umundurowana służąca pracuje w jednej z willi na Costa Brava.

Calladita Paula Grimaldo

Calladita Paula Grimaldo

Pod koniec stycznia rozpoczyna się praca na planie tureckiego serialu Hizmetçiler który ma być według zapowiedzi remakiem Devious Maids. W produkcjach tureckich jak najbardziej służba domowa pojawia się, ale jakoś nie zauważyłem tradycji aby nosiła ona klasyczne mundurki, chyba za wyjątkiem paru odcinków serialu Elif. Czy serial pójdzie tą drogą? Wszystko okaże się już  niedługo na tą chwilę wydaje się że nie. Trailery ani zdjęcia z instagramu nie ukazują tego typu strojów.

Dodaj komentarz