Rezydencja1

Mimo że blog istnieje od 2010 roku, moje zainteresowanie temat który w nim z lepszym czy gorszej stukiem omawiam trwa o wiele dłużej.

Jedną z pierwszych informacji na temat dotyczących zatrudniania pracowników domowych w Polsce było odkrycie niedostępnej już dzisiaj witryny rezydencja1.republika.pl. Strona ta istniała między 2001 a 2004 rokiem i oferowała pracę dla całej świty (łącznie z informatykiem!) w podwarszawskiej rezydencji:

rezydencja

Kto wie, może to był żart, a może było to całkiem na serio. Na dzisiejsze standardy wygląd strony tragiczny, ale pamiętajmy że to było 15 lat temu… Jakie istniały możliwości zatrudnienia, na jakie stanowiska rekrutowano?

Lokaj (1) 35-55 lat Mężczyzna; biegła znajomość języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego; wzrost min. 170 cm; nienaganna prezencja, bardzo dobre maniery; wykształcenie obojętne, znajomość komputera środowisko Windows

Szef kuchni (2) 25-59 lat Mężczyzna. Wykształcenie gastronomiczne średnie lub wyższe lub praktyka w restauracji i zamiłowanie do gotowania

Pomoc kuchenna (3) 18-40 lat Zamiłowanie do gotowania

Kierowca (3) 25-45 lat Prawo jazdy od 5 lat.

Ogrodnik (1) 20-60 lat Mężczyzna. Wykształcenie ogrodnicze (zawodowe, średnie lub wyższe) albo doskonała hobbystyczna znajomość pielęgnacji ogrodu. Konieczne zamiłowanie do ogrodnictwa.

Pokojówka (4) 18-38 lat Kobieta. Jedyne wymaganie to zamiłowanie do porządków.

Ochroniarz (?) 25-40 lat Mężczyzna. Wzrost minimum 170 cm, preferowani z licencją pracownika ochrony; wykształcenie minimum średnie.

Konserwator (1) 20-45 lat Zdolności manualne do drobnych napraw. Wykształcenie techniczne.

Każdy pracownik rezydencji otrzymuje (według ogłoszenia):

 • Mieszkanie służbowe w pełni wyposażone (TV, radio, lodówka, pełne umeblowanie) 2 lub 3 pokojowe na terenie rezydencji lub niedaleko, całkowicie bezpłatne.
 • Opłacanie ZUS + prywatny fundusz emerytalny (III filar)
 • Czas pracy zgodnie z kodeksem pracy.
 • Telefon komórkowy bez limitu rozmów dla siebie i pełnoletnich członków rodziny.
 • Pełne całodzienne wyżywienie z kuchni rezydencji (śniadanie, obiad, kolacja) – 7 dni tygodniowo 365 (lub 366) dni w roku
 • Odzież – limit średnia krajowa ogłaszana przez GUS na 1 osobę miesięcznie
 • Ubezpieczenie NW na sumę 100.000 zł
 • Opieka lekarska w prywatnej klinice
 • Urlop 6 tygodni kalendarzowych rocznie (niestety nie zawsze w miesiącach wakacyjnych), zwrot 100% kosztów urlopu.
 • Nieograniczona możliwość skorzystania ze służbowego samochodu z kierowcą lub bez.
 • Służbowa karta kredytowa GOLD z limitem 10.000 zł tygodniowo na dowolne zakupy (zablokowana możliwość wypłacania gotówki z bankomatu)

Według ogłoszenia rezydencja istnieje od 1979 roku i przewinęło się przez nią około 25 osób.

Na czym polegała w rezydencji praca pokojówki ?

Pokojówka jest przydzielona do 2-3 pokojów. Musi wiedzieć gdzie co leży w pokoju, sprząta te pokoje, obsługuje te pokoje, w sprawach obsługi podlega lokajowi. Dyżury pokojówek odbywają się mniej więcej od 6:00 do ok. 23:30 – jednak nigdy te godziny nie są sztywne… Sytuacja, że pokojówka opuszcza stanowisko pracy jest niedopuszczalne! Może na chwilę opuścić stanowisko tylko w przypadku, gdy w podległych pokojach nikogo nie ma. Jeśli w pokoju ktoś śpi… pokojówka czuwa, zawsze gotowa do pomocy, coś podać, przynieść, włączyć wyłączyć światło itp. ! Jest zatrudnionych tyle pokojówek, że możliwa jest rotacja !

Ostatnia kopia strony:

http://web.archive.org/web/20040606230330/http://rezydencja1.republika.pl:80/

Dodaj komentarz