Podsumowanie roku 2016

No i cóż, kolejny rok za nami. 14 tysięcy unikalnych użytkowników zapewniło stronie ponad 120 tysięcy odsłon. 60% to użytkownicy powracający, 30% z nich jest w wieku 25-34 lat, 70% stanowią mężczyźni. 25% pochodziła z Polski, 10% z Niemiec, po 8% z Włoch, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. 31% trafiła na stronę z wyszukiwarki, 22% za pomocą mediów społecznościowych

Technologicznie, 65% przeglądało blog za pomocą komputera, 23% za pomocą telefonu komórkowego, 12% za pomocą tabletu. Czołowe miejsca wśród urządzeń mobilnych zajmują urządzenia Apple: Iphone i Ipad, ale tuż za nimi jest Google Nexus 7 i Samsung Galaxy S4.

Odkąd Google zmieniło politykę prywatności wyszukiwań (90% słów kluczowych jest niewidoczna, tzw. wyniki „not provided”), nie byłem w stanie odnotować jakiś dziwnych słów kluczowych. Mogę tylko stwierdzić, że najczęściej za pomocą wyszukiwarki oprócz strony głównej trafiano na post dotyczący pracy supervisora w hotelu (z sierpnia 2011), ubioru służącej w poradnikach domowych (luty 2014), post „pani i pokojówka” (marzec 2012) oraz na oraz na kilka wywiadów na temat pracy w hotelu w dziale housekeepingu.

3 miesiące temu strona przeszła wizualną przemianę. Zastosowałem nowy, responsywny szablon, dzięki którego wygodne stało się przeglądanie bloga zarówno na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych.

W ciągu roku napisałem około 90 postów, krótszych i dłuższych. Za najciekawsze i najbardziej udane uważam czteroodcinkowy cykl z marca pt praca służącej, dot. reportaży z hiszpańskiej telewizji a także wakacyjne reportaże z Barcelony i Madrytu z unikalnymi zdjęciami autentycznych pomocy domowych. Nie zapominam także o moich autorskich tłumaczeniach fragmentów innych blogów: pamiętnika francuskiej służącej jak i zapisków portugalskiej pomocy domowej.

A jakie plany filmowe na przyszły rok? Być może antologia HBO „Room 104”, ale na razie to wielka niewiadomowa, miniserial Netflixa „Alias Grace”, oraz filmy: „The Exception”, w którym Lily James ma się wcielić w służącą, argentyński „Decent Woman”, dokument Mahera Abi Samry „Maid for Each” o libańskich pomocach domowych oraz może „An Ordinary Man”, z islandzką pięknością Herą Hilmarsdóttir.

Być może, dążę do tego aby zrealizować ten plan, pojawi się kolejny dwuodcinkowy wpis z serii „Podglądanie”, tym razem także dwa miasta na południu Europy.