Praca służącej – reportaże (część III)

Ostatnia część cyklu o hiszpańskich reportażach, w których pojawiają się pracownice domowe. Na początek jeszcze dwa (chyba ostatnie jakie udało mi się znaleźć) odciki emitowanego w publicznej telewizji TVE cyklu „Comando Actualidad”. Pierwszym z nim jest „Dime dónde vive” z 2009 roku, w którym przyglądamy się życiu klasy średnio-wyższej z Barcelonie, Madrycie  i innych miejscach.

Na początku reportażu spotykamy pomoc domową, której zadaniem jest między innymi opieka nad bardzo starą już seniorką, jak i pozostałe obowiązki domowe:

comando1a

Następnie, na zakupach w dzielnicy Salamanca spotykamy charakterystycznie ubraną białą kobietę, około 50-tki, pracującą na służbie i mieszkającą z rodziną od wielu lat. Jej pensja natomiast, nie starczyłaby na buty z luksusowego butiku:

comando1b

Natomiast w odcinku „Zona noble”, przyglądamy się ostatnim potomkom hiszpańskiej arystokracji. Jak na wciąż bogatych ludzi, lubią otaczać się służbą, najczęściej imigrantami:

comando2

Kolejny serial dokumentalny który chce przedstawić to „Vaya casas” stacji Antena3. W odcinku siódmym wchodzimy do domu w najbogatszym miejscu w całej Europie – La Zagaleta, niedaleko miejscowości Marbella w Andaluzji, na którą składają się wille warte od 5 do 25 milionów euro (wystarczy spojrzeć tu: http://www.20minutos.es/noticia/2150414/0/la-zagaleta/urbanizacion-lujo/europa-malaga/).

W jednej z tych willi w tle pojawia się idealnie ubrana pomoc domowa, ciekawie czy tylko jedna…

marbella

Umundurowana służąca pojawia się także w innym domu, do którego zaproszono ekipę telewizyjną do nakręcenia odcinka dziesiątego:

vaya

Ostatnim cyklem reportaży jest „Quien vive ahi” z kanału La Sexta. Pośród 50 odcinków udało mi się odnaleźć kilka fragmentów, które wskazują na pracujące w domach pomoce domowe. Tytuły odcinków są nieistotne, bo każdy z nich dotyczy wielu domostw, a tylko jeden z nich można do tego dopasować. Odcinek pierwszy zabiera nas do kilku luksusowych apartamentów. W pierwszym z nim napotykamy się na azjatycką młodą dziewczynę ubraną w biały fartuszek, która w piwnicy zajmuje się prasowaniem. Strój jak widzicie poniżej niezbyt klasyczny, ale w drodze wyjątku uznałem za warty pokazania:

qv1_1

Następnie przenosimy się do domu dwóch (nazwijmy to delikatnie) przyjaciół, którzy są zbyt zajęci (sobą), aby troszczyć się o sprzątanie domu:

qv1_2

I ostatni w tym odcinku żyjący samotnie milioner, któremu pomaga zaufana gosposia.

qv1_3

W odcinku trzecim służąca opiekuję się i domem i gromadką wesołych, niesfornych  hałaśliwych dzieci.

qv3

Dopiero w odcinku szesnastym pojawia się kolejna służąca, tym razem podczas zmywania naczyń:

qv16

Aaaa. jeszcze zapomniałem o odcinku ósmym, gdzie podczas udzielania wywiadu przez Panią Domu, ktoś musi pracować w kuchni:

qv8

W odcinku dwudziestym drugim, w nieco przestarzałej, zabytkowo wyglądającej kuchni pojawia się gosposia ubrana w niebieską sukienkę i sztywny fartuszek:

qv22

Na samym końcu mamy odcinek trzydziesty, w której oglądamy klaustrofobiczną, wypełnioną antykami pokaźną rezydencję w Barcelonie i mieszkającą tam podstarzałą madame, której towarzyszą aż nadto klasycznie ubrane pokojówki:

qv30

Dodaj komentarz