Praca służącej – reportaże (część I)

Wracam w tym tekście do tematu poruszanego w poście o tym, jak w hiszpańskich mediach pokazywana jest praca jako asistenta. Moim głównym źródłem inspiracji była seria filmów dokumentalnych Callejeros a także film dokumentalny „En otra casa” za którego udostępnienie dziękuje Playtime audiovisuales oraz La Huit distribution.

Ale od początku. W odcinku poświęconym madryckiej Calle Serrano widzimy jedno ujęcie służącej wyprowadzającej psa, ubranej w standardowy uniform swojej profesji:

calle serrano

Nieco ciekawiej jest w odcinku specjalnym nr 14 poświęconym jednej z najbogatszych przedmieść Madrytu – La Moraleja, gdzie kamery towarzyszy opiekunkom na placu zabaw:

la moraleja

Osiemnasty odcinek specjalny to Vida de ricos, czyli bogate życie. A skoro jest się milionerem, można pozwolić sobie na nastrojowy ale słabo oświetlony dom i umundurowaną filipińską służbę domową:

vida ricos

Odcinek specjalny numer 25 przenosi nas w okolice Somosaguas, ekskluzywnej dzielnicy położonego kilkanaście kilometrów od centrum Madrytu miasta Pozuelo de Alarcón. Na teren zamieszkany przez arystokrację, artystów i innej sławne osobistości telewizja moim zdaniem nie wjechała (nawet Google Car ma tam zakaz wstępu), ale mniej prestiżowe rejony są równie ciekawe. Najpierw udało się wychwycić spacerującą z dziećmi pomoc domową:

somos1

Następnie przenosimy się do domu, w którym jednym z obowiązków gosposi jest opieka nad chowającym się w zakamarkach futrzakiem:

somos2

Na końcu trafiamy do domu, w którym jako służąca pracuje jedna z najładniejszych… statystycznie i takie mogą się zdarzyć, ale najczęściej jedynie w filmach fabularnych. Tutaj jak się okazuje, to rzeczywistość. Niepozorne drzwi uchyla nam młodziutka uśmiechnięta dziewczyna ubrana w klasyczną czarną sukienkę i biały fartuszek.

somos3

No cóż, co za miły widok. Dziewczyna idzie do swojego pracodawcy poinformować o gościach, przygotowuje herbatę i podaje ją do stołu w salonie. Ciekawie jakiej jest narodowości? Bułgaria?

somos4

Kolejny odcinek poświęcony jest całości zagadnienia jakim są pomoce domowe. W jednym z domu funkcjonuje zarówno umundurowana kucharka jak i (nieco starsza) służąca, prawdopodobnie obie to pochodzące z Filipin. I w końcu cały personel w kuchni nosi okrycia głowy – zwróćcie uwagę na biały że służąca oprócz uniformu i fartucha ma na sobie czepek.

empleadas

W filmie dokumentalnym „En otra casa” także pojawiają się ubrane prawidłowo pomoce domowe. Oglądając film miałem jednak pewną refleksję – większość dokumentów traktuje o negatywach – ciężkiej pracy, o słabym wynagrodzeniu, przypadkach znęcania się, o konieczności pracy jako o sposobie wyjścia z biedy. Film Vanessy Rousselot pokazuje coś zupełnie odwrotnego. Tutaj praca wydaje się spokojna, życie stabilne, może nie do końca radosne, ale wypełnione wieloma pozytywnymi aspektami. Nie spotkałem się z czymś takim. Może reżyserka nie chciała po raz któryś „biadolić”, jakie to złe i okropne jest życie – to film raczej o tym, że po latach pobytu w nowym miejscu następuję proces ucinania korzeni – pierwotna tęsknota mija i jest tylko „tu i teraz”, nawet jeśli twoja praca polega na sprzątaniu, gotowaniu i przynoszeniu tac z jedzeniem z łóżka:

en_otra_casa1

Dodaj komentarz