Maidcraft

W roku 1937 dwie autorki, Lita Prince i Harriet Bonnet napisały książkę Maidcraft: A Guide for the One-Maid Household, czyli poradnik dla gospodarstwa z jedną służącą, przeznaczony dla Pań Domu.

Na początek kilka ogólnych zasad ogólno-higienicznych. Niektóre z nich mogą się wydać trywialne, śmieszne, oczywiste, ale pamiętajmy o tym, że książka została napisana prawie 80 lat temu:

1. Służąca powinna, myć się często, o ile to możliwe raz dziennie. To nie tylko sprawi, że będzie wyglądać świeżej, ale będzie to korzystne dla zdrowia.

2. Dobry pomysłem będzie używanie dezodorantu, bo w pracy może się spocić.

3. Nie powinna jednak używać perfum. Perfumy i kurz to nie tworzą przyjemnej kombinacji zapachowej.

4. Służąca powinna dbać o zęby i często płukać usta.

5. Nie powinna rzuć gumy, w szczególności w obecności gości.

6. Nie powinna palić papierosów w domu, jedynie (o ile to dopuszczalne) w swoim pokoju.

7. Powinna często używać balsamu do dłoni. Spierzchnięte, brzydkie ręce nie wyglądają dobrze przy podawaniu do stołu.

8. Powinna dbać o swoje paznokcie i używać olejków do naskórka aby zapobiec ich kruszeniu i łamaniu.

9. Nie powinna używać kolorowych lakierów do paznokci.

10. Powinna myć i szczotkować swoje włosy. Rozsądne może być używanie czepka podczas gotowania lub odkurzania, aby ochronić włosy przed zapachem i kurzem, ale na pewno powinna związać włosy w kitek podczas gotowania, aby nie przedostały się do jedzenia.

11. Powinna stać z głową podniesioną i wciągniętym brzuchem.

12. Buty powinny być komfortowe. Stanowcze nie mówimy poniszczonym obcasom.

13. Służąca może używać makijażu, ale trzeba pamiętać, że za dużo to gorzej niż wcale.

14. Biżuteria, a w szczególności brzękliwe bransoletki nie powinny być nigdy noszone w pracy

Przejdźmy teraz do kwestii strojów.

Jak zauważa dalej autorka, niektóre Panie Domu nie wymagają od pokojówek noszenia uniformów, ale jeśli jest taki wymóg, pomocne będzie określenia, który strój zakładać należy na jaką okazję.

Około czterech uniformów z krótkimi rękawami będzie potrzebne do pracy rano. Mogą być kolorowe, kraciaste albo prążkowane. Kolorowe uniformy są może bardziej twarzowe, ale na pozostałych krojach mniej widać plamy. Co oczywiste, każdy z nich powinien wyglądać czysto i schludnie. Noszenie dużego fartucha podczas czyszczenia pozwoli zaoszczędzić na praniu. Niektóre Panie Domu dostarczają fartuchy wykonane z tego samego materiału co sukienki. Jest także całkiem poprawne aby podczas sprzątania używała czepka.

służąca 1930Scena z drugiego odcinka serialu BBC Turn Back Time The Family
dziejącego się w latach 30tych ubiegłego wieku

Dwa uniformy do służenia przy stole są niezbędne. Czarna jedwabna albo bawełniana sukienka jest noszona z prostopadłym fartuszkiem i czepkiem.

Podczas kupowania uniformów należy brać pod uwagę:

1. Aby materiał nie kurczył się od prania.

2. Aby był szeroki w ramionach i nie rozpruł się podczas pracy

3. Długość sukienki około 25 cm od podłogi, zależnie od obecnej mody

Tak sobie pomyślałem po przeczytaniu tych porad, że są nadal aktualne. Kwestie zarówno higieny i  jakości stroju można śmiało brać pod uwagę w sektorze hotelarskim, nie tylko zaś do przedwojennych służących.

 

1 Comment

  1. K.

    W gruncie rzeczy wcale nie głupie te rady. Wiele z nich można odnieść do współczesnego dress codu w niektórych korporacjach albo ogólnie w zawodach na stanowiskach asystenckich. Oczywiście trochę je redagując.

    Ps. Taka długość sukienki dla służących/pokojówek jest ok, bo jak się sprząta i pochyla to nic nie widać, nie mogłaby być krótsza, bo wtedy cała pupa byłaby na wierzchu, a przecież nie o to chodzi :)

Dodaj komentarz