Seriale hiszpańskojęzyczne – część VIII

W dzisiejszym odcinku, najdłuższego w historii tego bloga cyklu, kilka nowych, lub dopiero co znalezionych przez mnie odcinków seriali z wiadomym motywem oraz, co stanowić będzie nowość – jeden film.

Tak jakoś się także złożyło, że to co przede wszystkim zamierzam wam dziś pokazać to epizody kolumbijskiego serialu Mujeres al Limite. Pierwszym z nim jest „Cuida mi casa”, w którym to dwoje ludzi – służąca i jej mąż postanawiają zabawić się kosztem swoich pracodawców. Tuż po zamknięciu drzwi, kiedy to Patrona wyjeżdża na wycieczkę, nasza para wciela się w rolę swoich chlebodawców. Z opłakanym skutkiem.

mujeres1

W odcinku „Una suegra que no aparenta lo que es” natomiast, służąca ma rolę drugoplanową. Ot taka szara myszka, na którą nikt nie zwraca przeważnie uwagi. Ma tylko sprzątać, szorować, wycierać, odkurzać, gotować i podawać do stołu.

mujeres2

Całkiem natomiast zabawnym odcinkiem (zainspirowanym chyba włoskimi komediami erotycznymi) był „Primer amor”, czyli jak można łatwo odgadnąć, tyczy się on pierwszej miłości. W domu zapryszczonego, zalękniętego małolata, co to kobiety widział co najwyżej w formie plików JPG, rozpoczyna pracę równie młoda służąca.

Czy to fantazje chłopaka, wybór dziewczyny, jej nieforemność, czy też brak odpowiedniego asortymentu w sklepach, ale jej uniform zdaje się, że jest o wiele za krótki. Tyłek prawie widać! A nasz młodzieniec, po tym jak kazał wdrapywać się jej po talerze z górnych półek (wiadomo czemu…) momentalnie zakochał się w niej. Czy żyli długo i szczęśliwie, to już dowiedzcie się sami.

mujeres3

Zupełnie za to niewiarygodną, ale jakże przerażającą historię oglądamy w odcinku „Bendición abuela”. Młoda dziewczyna po urodzeniu dziecka jako nastolatka zostaje w domu, a opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia. Jej własne dziecko jest nastawione do niej wyjątkowo negatywnie i szczute przez babcię, a ta sama osoba, która stanowi jej matkę, jest jej… pracodawczynią. Otóż, główna bohaterka odcinka została poniżona i pracuje, niczym kopciuszek, jako służąca.

mujeres_a1

Dziewczyna zmuszona jest do noszenie klasycznego uniformu służącego, w kolorze czarno-białym oraz czynności uwłaczających jej godności. Dla przykładu, komentując zdjęcie wyżej: po nalania herbaty, czy też kawy, oczywiście na kolanach, musiała w tej pozycji pozostać, dopóki nie dostała pozwolenia by wstać i zająć się pozostałymi obowiązkami.

mujeres_a2

W trakcie jak pisałem ten artykuł, wiedząc doskonale, że zanim uzbiera mi się więcej telenowel do opisania, minie czas liczony co najmniej w miesiącach, dzisiejszy odcinek seriali hiszpańskojęzycznych rozszerzyłem o emitowaną teraz telenowelę Siempre Tuya… Acapulco.

Muszę przyznać, że Melissa Barrera to jedna z najpiękniejszych telenowelowych służących jakie widziałem od dawna. Dotychczas pracowała w dwóch domach i w każdym z nich nosiła innego koloru strój. W pierwszym z nim, gdzie rozpoczynała swoją karierę pomocy domowej, jej uniform był koloru różowego i zawsze nieskazitelnie czysty – co dziwi, skoro praktycznie wiedzieliśmy ją non stop przy garach.

siempre1

Oczywiście wiadomo, że pisałem akapit wcześniejszy o dziewczynie z prawej strony. Tak tylko się zastanawiam, jak rodzinie smakowała zupa, albo inne przysmaki, wymieszane z tymi długimi (ale jakże pięknymi) włosami. Może to był faktyczny powód zwolnienia ze służby?

Tak czy inaczej, wkrótce po tym trafiła do następnego domostwa. Tam natomiast kuchnię co najwyżej czyściła, nie rozstając się ze ścierką, mopem i wredną koleżanką. Nie wiem co z tego najgorsze. W tej pracy włosy już miała związane, a nowy uniform składał się z niebieskiej sukienki i białego fartuszka „śliniaka”, wiązanego zarówno w talii jak i na karku. I jak widać poniżej, na brak pracy nasza służąca nie narzekała.

siempre2

Uff… no to pora na film. Z tego miejsca dziękuję anonimowego internaucie z youtube’a który pomógł mi odgadnąć jego tytuł. A jest to „Las Cautivas”. Meksykański film z 1973 roku przedstawia historię wdowy Luz (w tej roli Fanny Cano) oraz jej pokojówki Lucii (Julissa). Lucia jest posłuszną, ale źle traktowaną służącą i nigdy nie rozstaje się ze swoim strojem służbowym.

lasca1

Wkrótce Lucia wciela w życie swój plan zaszantażowania swojej Pani, który ma na celu oskarżenie jej o morderstwo swojego męża. Reszta służby zostaje zwolniona, a Lucia zmusza swoją Panią Luz do zamienienia się rolami, by tajemnica nie wyszła na jaw.

lasca2

Dodaj komentarz