Praca służącej w Hiszpanii – ujęcie mediów

W Hiszpanii, w domach należących do klasy zamożniejszej dalej można spotkać pomoce domowe. Poprawną politycznie wersją wykonywanej profesji będzie „asistenta del hogar”, „asistenta de la casa” albo po prostu asistenta.

Kto pracuje w hiszpańskich domach? Oczywiście nie sami Hiszpanie. Przyjrzyjmy się kilku programom telewizyjnych, które próbowały przybliżyć widzom pracę osób sprzątających w ich domach.

W emitowanych na prywatnej stacji Cuatro serii reportaży „Callejeros” („Ulice”), dwukrotnie przedstawiono pracę pomocy domowych. W dzielnicy Parque del Conde Orgaz poznajemy dwie pracownice odpowiedzialne za prace w dużym mieszkaniu. Obie – starsza przy zlewie, nieco młodsza przy blacie, noszą niezbyt ładne i poniszczone uniformy.

call1

W innym domu, w Calle del Pintor Rosales, obsługa składa się z dwu obywatelek Rumunii, tym razem w strojach niezbyt praktycznych. Ciekawie, czy do sprzątania toalet stroją się tak samo.

call2

W tym miejscu wzmianka o uniformach. Według biuletynu statystycznego 94% pracownic domowych nie ma nakazu ubioru w miejscu pracy. No ale pozostaje jeszcze te 6%, które zostało wyeksponowane w opisywanych tu reportażach.

Odcinek wyemitowany rok później nie był warty uwagi, także przenieśmy się do publicznej stacji RTVE. W programie Comando Actualidad – Servicio doméstico por contrato widzowie zobaczyli kilka domów, w których pracują asistenty.

Pierwsza z nich pracuje w madryckiej rezydencji. Z wyglądu prawie na pewno Filipinka. Do nagrania chciała ukryć pod swetrem swój uniform składający się z różowej sukienki i dopasowanego kolorystycznie fartucha. Albo po prostu było jej zimno.

sc1

Pani drugiej Filipinki jest najwidoczniej obłąkana na punkcie czystości i higieny, dlatego jej pracownica zarówno do sprzątania jak i do opieki na dziećmi nosi biały, sterylnie czysty fartuch.

sc2

Zresztą, należy przypomnieć, że umundurowane służące to widok z hiszpańskich ulic lat 60-70 o czym zaświadcza krótki retrospektywny reportaż pt. „Trabajadoras por fin”. Na zdjęcia, całkiem urodziwa niania, na filmie z 1968 roku.

fin

Całkiem niedawno, na stacji Cosmopolitan, swój show miała Tamara Falcó, aktorka i działaczka społeczna. W pierwszym epizodzie „We Love Tamara” poznajemy jej ściśle umundurowaną służącą o imieniu Reme.

Reme

W tym odcinku zadaniem Reme było spakowanie swojej Pani do wyjścia na siłownie. Biedactwo musiało być chyba zmęczone od tej torby, gdyż nawet nie potrafiła zamknąć za sobą drzwi. Swoją drogą – służba w rodzinie to nie pierwszyzna. Już kiedyś, Tamara wraz z matką – słynną modelką Isabel Preysler, pozowały dla Vanity Fair do zdjęcia ze swoją pokojówką w tle.

Isabel Preysler1

Dodaj komentarz