Kino włoskie – część IV

Skoro niedawno pisałem o włoskich opiekunkach domowych, czas przyjrzeć się kolejnym włoskim produkcjom, w którym pojawiają się pokojówki – zarówno te domowe jak i hotelowe. Aż z przerażeniem patrzę, jak ten czas szybko mija – ostatni post o kinie włoskim został opublikowany na tym blogu w październiku 2011 roku!

Film „Schyłek nocy” („Il Resto Della Notte”) wpisuje się w obecny we współczesnych Włoszech dyskurs społeczny odnośnie polityki emigracyjnej. Bohaterami filmu są zarówno miejsce jak i osoba. Pierwsze to willa w bogatej dzielnicy w północno-wschodnich Włoszech, druga to rumuńska służąca, która w niej pracuje.

Il restro della notte

Marija (grana przez Laurę Vasiliu, autentyczną rumuńską aktorkę) zostaje oskarżona przez Panią Silvanę o kradzież wartościowych kolczyków i zostaje zwolniona. Po odejściu z pracy znajduje ukojenie w swoim byłym chłopaku, mającym problemy z prawem. Marija jak widać zmuszona była do noszenia niemal wzorcowego uniformu służącej – czarnej sukienki i białego fartuszka, nawet kiedy jej „rodzina” ubierała się niezbyt reprezentacyjnie.

W słabo ocenianej komedii erotycznej „Pensione amore servizio completo” z 1979 roku, chłopiec zostaje sprowokowany przez rozwydrzoną pokojówkę i zaciągnięty do jej łóżka. Nie wiem co się mu w jej spodobało..

Pensione amore servizio completo

W innej komedii erotycznej – „La Minorenne” z 1974 pojawia się całkiem urodziwa służąca – szkoda, że tylko na krótki moment. Jej rola jest całkowicie drugoplanowa i nic nie wnosząca – ot taki miły dodatek.

La Minorenne

Całkiem dobrze umundurowana służąca pojawia się w filmie „Indagine su un delitto perfetto” z 1978 roku. Warto zwrócić uwagę, że nosi ona oprócz sukienki, fartuszka i czepka także białe rękawiczki. Na pewno nie jest to dla niej wygodne.

Indagine su un delitto perfetto

Bohaterka sensacyjnej komedii „La Ragazza con la Pistola” także musiała na chwilę udawać domową służącą. W rzeczywistości nikt by nie pozwolił, aby mogła pracować z takimi długimi włosami.

La Ragazza con la Pistola

Nakręcony w 1974 roku „Gruppo di famiglia in un interno” także ma kilka całkiem ciekawych scen z prawidłową ubraną służącą. W jednej z nich podaje ona do stołu w trakcie uroczystego posiłku.

Gruppo di famiglia in un interno

Osadzony w latach 30tych serial telewizji Canale 5 pt „Il peccato e la vergogna” przedstawia służbę w domu projektanta mody. Jak widać, nosi ona niezbyt ładne, pełniące rolę czysto użytkową stroję, porównywalne do tych, które zakładają na sobie współczesne filipińskie badante.

Il peccato e la vergogna

W absolutnie złej komedii, ocenianej nawet gorzej niż polskie filmy romantyczne, która nosi tytuł „Occhio alla Perestrojka”, główna bohaterka, z pochodzenia Rosjanka, dostaje pracę jako służąca. Trzeba przyznać, że całkiem dobrze jej w przepisowym ubraniu!

Occhio alla Perestrojka

Niedawno rozpoczęto za to emisję serialu „I Segreti Di Borgo Larici”, który można uznać za włoską odpowiedź na „Downton Abbey”.

Zatrudnione służące noszą, zgodnie z panującym wtedy zwyczajem, dwa rodzaje uniformów – dzienny i wieczorny. W trakcie wykonywania porannych obowiązków, takich jak ścielenie łóżek noszą szare sukienki z czepkiem i z fartuszkiem – śliniaczkiem. Co ciekawe,sukienki zapinane są na guzikami na plecach, także bez pomocy koleżanki służąca nie ma możliwości zdjęcia swojego stroju.

larici1

Na wieczór zaś zakładają stroje bardziej reprezentatywne, jak się można domyślić koloru czarnego, z obowiązkowymi białymi dodatkami. Pojawiają się białe mankiety, fartuszek ma inny krój, dekoracyjny czepek pozostaje cały czas na swoim miejscu.

larici2

d

 

 

Dodaj komentarz