Praca pokojówki V

W dzisiejszym wpisie kilka nowych reportaży poświęconych pracy pokojówki.

HCC Hotel Cleaning Company

Holenderska firma specjalizująca się w outsourcingu usługi sprzątania w hotelach zrealizowała zabawną reklamówkę z pokojówką w roli głównej, która wzrusza ramionami i zabiera się do pracy.

HCC

La pulizia delle camere

Znalazłem także fragment włoskiego filmu instruktażowego dotyczącego housekeepingu. Dziewczyna, ubrana w różowy uniform ładuje wózek (zwróćcie uwagę na jego olbrzymie rozmiary!) i rozpoczyna czyszczenie.

albergo

Frontal 21

Kilka lat temu (2009) stacja ZDF zrealizowała materiał na temat nieszczęsnej pracy w hotelu, w której to pokojówki są wykorzystywane, prześladowane i poniżane, pracując za „grosze”…

frontal

Team Wallraff

Udało mi się w końcu odnaleźć reportaż Team Wallraff Reporter undercover. Program ten wywołał całkiem nie mały skandal w niemieckiej branży hotelarskiej, ukazując od środka pracę pokojówek w luksusowych hotelach.

undercover1

Reportece gazety Der Spiegel udało się zatrudnić, a także przemycić ukrytą kamerę do takich hoteli jak berliński Waldorf Astoria czy też Kempinski. Z ustaleń śledztwa wynika, że niska stawka za pokój wypłacana pracownicom wynika z sieci powiązań biznesowych. Okazuje się, że to nie hotel zatrudniał pokojówki, ale podwykonawca, który ma pod sobą podwykonawcę.

undercover2

Na forach niemieckiej Polonii, film ukazywany jest jako przestroga. Ale czy można wszystkie hotele obwiniać za to samo i oskarżać całą branżę? Na to pytanie musi sobie każdy odpowiedzieć sam.

Edycja z 17.11.2013:

Zapomniałem o jeszcze jednym ciekawym materiale video. Pod koniec sierpnia Telewizja Polsat wyemitowała reportaż „Za mało hoteli”, w którym widzimy pokojówki z trzech hoteli – prawdopodobnie warszawskiego Sheratona (tego samego, w którym TVN kręcił „Jak zostałam pokojówką”), Hotelu Haffner w Sopocie, oraz jeszcze jednego, którego zidentyfikować nie potrafię.

Zacznę od tego trzeciego – czy to w ogóle jest zdjęcie z polskiego hotelu? Niekoniecznie..zamalo1

Za to w hotelu Haffner pokojówki ścielą łóżka ubrane w następujący sposób:zamalo2

A wspomnianego Sheratona już widzieliśmy…

zamalo3

Dodaj komentarz