Pani i pokojówka

Motyw ten już opisywałem na blogu, ale warto na chwilę do niego wrócić. Relacje między Panią a jej pokojówką pojawiały się – pomijając hiszpańskojęzyczne telenowele – między innymi we włoskim filmie L’amantide, czy też w serialu Twin Peaks. Przeglądając zgromadzone zasoby, będące podstawą niniejszego bloga, uświadomiłem sobie, że pominąłem, dotychczas nie opisywałem, dwóch niezwykle ciekawych filmy wpisujące się w to zjawisko.

Some Call it Loving

Film ten znany również jako „Dream Castle” albo „Sleeping Beauty” to francusko-brytyjska wersja baśni o Śpiącej Królewnie. Wyprodukowany w 1973 roku dzieje się w rezydencji Pani Scarlett. Dwukrotnie powtarza ona tą samą scenę między obiema pokojówkami – Jennifer (Tisa Farrow) i Angelicą  (Veronica Anderson).

Obie ubrane w takim sam strój zostają poinstruowane, że w pierwszej kolejności obsługiwać mają przy stole Panią. Gdy pokojówka chce wyjść, Pani nakazuje jej aby odwróciła się i zaprezentowała się. Zawstydzona, ale wygląda zdaniem Pani cudownie. Następnie Pani pyta swoją pokojówkę, czy myślała kiedykolwiek o byciu kimś więcej niż tylko służącą.

A cooler climate

Znacznie bardziej rozbudowane relacje między Panią a pokojówką zawarte są w filmie znanym polskim widzom jako „Chłodny powiew oceanu”. Jest to amerykański dramat obyczajowy (wyprodukowany dla telewizji Hallmark). Główną bohaterką filmu jest Iris, która po niemal 30 latach zakończonego rozwodem małżeństwa, wyjeżdża aby zacząć życie na nowo. Nie mogąc znaleźć pracy zatrudnia się jako służąca u Pauli.

Kobieta traktuje ją wyjątkowo nieufnie. Kiedy Iris mopem myje podłogę, Paula informuje ją, że minął już tydzień i należy ją wyszorować. Kiedy rozmawia przez telefon, wychodzi. Zmuszą swoją służącą do pracy w samotności, odizolowuje ją.

Gdy w domu są goście każe jej ubrać strój składający się z prostej czarnej sukienki i białego fartuszka. Podczas tego dostrzega, że służąca rozmawia w kuchni z jej gośćmi. Pani prosi aby poszła razem z nią. Informuje swoją pracownicę, że jej nie płaci jej za zabawianie gości. Jej zadaniem ma być umycie naczyń.

Dodaj komentarz