Masters and Servants

W oczekiwaniu na przecieki z planu „Devious Maids” podjąć muszę (chcę!) inny temat. Jakiś czas temu za pomocą kontaktów po nitce do kłębka, udało mi się po kilku latach szukania znaleźć jeden odcinek brytyjskiego reality show z 2003 roku pt „Masters and Servants”. Na dzień dzisiejszy nie jest on nigdzie dostępny – kopię uzyskałem prosto od reżysera. Dziękuję ci Matt!

Ideą tego niezwykłego, nietypowego programu jest odwrócenie ról. Każdy odcinek opowiada historię dwóch rodzin – najpierw jedna staje się domownikami a druga służbą. Po tygodniu następuje zamiana, znaczy się zemsta. To takie „Upstairs, Downstairs” osadzone w XXI wieku, studium nienawiści i wykorzystywania.

Odcinek trzeci, który udało mi się zdobyć dotyczy dwóch rodzin – Hastings-Evans i Mehtas (hindusów). Na początku odcinka hinduska rodzina oczekuje na przybycie Hastingsów. Zniecierpliwieni wydzwaniają, usiłując się dowiedzieć kiedy będą na miejscu. Kiedy przybywają, pokazują im tymczasowe lokum – przyczepę kempingową stojąca przy domu. W środku oprócz miejsca do spania czekają na nich uniformy. Rodzina Hastingsów składa się z dwóch mężczyzn (ojca i syna) i jednej kobiety (matki). To ona zostaje pokojówką. Zakłada do tego, no cóż, stereotypowy strój składający się z czarnej sukienki i białego fartucha.

Głównym zadaniem nowej służby jest przygotowanie religijnego przyjęcia, a także zadbanie o dom. Hinduska rodzina stara się do oporu wykorzystać darmową siłę roboczą zmuszając ją do przeróżnych zadań – od obcinania włosów na nogach do malowania ścian. Gdy atmosfera robi się nerwowa, role się odwracają. Mehtasowie wsiadają w samochód i zmierzają do domu państwa Hastings-Evans.

W przypadku tej rodziny, rolę głównej pokojówki przyjmuje na siebie matka, córka zaś ubrana w strój koloru czerwonego będzie jej pomocnicą.

Hinduska rodzina okazuje się niebywale leniwa, zaniedbując wszystkie obowiązki. Dom zostaje wręcz zawolony niepozmywanymi naczyniami, niewyprasowanymi ubraniami. Próby przywołania służby do porządku nie skutkują.

Zachowało się także kilka zdjęć z innych odcinków, same odcinki są niestety na tą chwilę nie do zdobycia.

Dodaj komentarz