Kurs housekeepingu – część III

W ostatniej części kursu, kilka uwag dotyczących ogólnego sprzątnięcia pokoju.

Usuwanie śmieci

Pamiętaj aby zebrać wszystkie śmieci. Sprawdź w szufladach, szafkach oraz oczywiście na podłodze. Zaglądnij pod łóżko. Opróżnij wszystkie popielniczki, sprawdzając czy nie ma tlących się niedopałków. Nigdy nie wkładaj rąk do pojemników na śmieci. Mogą się tam znajdować zużyte kondomy, strzykawki, żyletki.

Usuwanie kurzu

Zawsze odkurzaj od dołu do góry, aby kurz nie opadał na powierzchnie już odkurzone. Pamiętaj, że kurz osiada nie tylko na powierzchniach poziomych (stół, krzesło), ale także i na poziomych (drzwi, futryna).

Proces odkurzania zacznij od wejścia do pokoju i poruszaj się zgodnie ze wskazówkami zegara, usuwając kurz ze wszystkich powierzchni i kończąc na drzwiach wejściowych. Podczas czyszczenia szafy, pamiętaj o jej wnętrzu – kurz osiada również na szynach, półkach i wieszakach. Nie możesz zapomnieć o wyczyszczeniu lustra – zarówno szyby jak i ramki. Nie zapomnij także wyczyścić wnętrza szuflad i szafek.

Telefon należy dokładnie oczyścić środkiem dezynfekującym, gdyż stanowi bardzo częste źródło zarazków. Telewizor powinien być odkurzony, a pilot wyczyszczony środkiem dezynfekującym.

 

Czyszczenie łazienki

Być może nie lubisz czyszczenia łazienki i toalety po kimś innym, ale to jest bardzo ważny element twojej pracy. Większości z nas zdarzyło się skorzystać z publicznej toalety, która nie została umyta i pamiętamy to jako niezbyt przyjemne doświadczenie. Dlatego też, jako pokojówka musisz zabrać, aby żaden gość nie zapamiętał zabrudzonego WC z hotelu w którym pracujesz.

WC powinno być zawsze pierwszą czyszczoną powierzchnią w łazience, w celu usunięcia większości bakterii. Nawet gdy muszla klozetowa wyglądać czysto, jeśli nie jest dokładnie wyczyszczona i odkażona, będzie zawierać bakterie, które pozostają tam aż do następnego spłukania.

Więc, aby uniknąć „niespodzianek”, zawsze zamknij pokrywę i spłucz muszlę klozetową przed rozpoczęciem czyszczenia WC. Następnie polej środek chemiczny do czyszczenia WC wokół miski i pozostaw na kilka minut. Substancje chemiczne, które są stosowane do czyszczenia WC zawierają przeważnie jakiś rodzaj kwasu. Także zachowaj ostrożność podczas korzystania z nich. Zaleca się, aby założyć gumowe rękawice do tej czynności.

Otwórz pokrywę i za pomocą szczotki WC, wyczyścić wnętrze muszli klozetowej, zwracając uwagę na linię wody. Jest to najbrudniejsza część toalety. Rozpyl spray po obu stronach sedesu, na górze i na bokach. Czyść miękką tkaniną, która nie powinna być wykorzystywana na innych powierzchniach. Zwróć szczególną uwagę na łączenie sedesu z pokrywą. Następnie spłucz ponownie i wytrzyj do sucha po obu stronach pokrywy, siedziska oraz pod WC (rura dopływowa).

Czyszczenie prysznica

Rozpyl spray bezpośrednio na płytki ścienne, a od góry do dołu i wyszoruj ściany prysznica. Po zakończeniu sprawdź czy nie ma smug. Oczyścić prysznic zwracając szczególną uwagę na obszary wokół kranów i mydła w celu usunięcia wszelkich pozostałości mydła i włosów. Zasłony prysznicowe należy wytrzeć do sucha.

Podłoga łazienki

Podłogi w łazience są czyszczone ręcznie, a nie za pomocą mopa i wiadro. Powodem tego jest to, że powierzchnia jest zwykle bardzo mała i a czyszczenie ręczne daje lepsze rezultaty. Nie jest to również wygodne i praktyczne podczas czyszczenia dużej liczby pokoi mieć mopa i wiadro. Woda w wiadrze musi być stale zmieniana, a wiadro będzie musiało być zostawione na korytarzu. To nie jest również zbyt atrakcyjne dla gości i zwiększa ryzyko, że takie wiadro zostanie przewrócone przez tragarzy z wózkami bagażowymi lub kelnerów z wózkami z żywnością.

Dodaj komentarz