Kurs housekeepingu – część II

Jesteś więc gotowa. Twoim zadaniem jest przestrzeganie pewnych ustalonych reguł podczas sprzątania:

– wszystkie wolne pokoje muszą być czyste. Zostały one sprawdzone i odkurzone, by upewnić się czy tak jest w istocie.

– w pierwszej kolejności sprzątane są pokoje które zostały opuszczone przez niedawnych lokatorów. Są one czyszczone na przyjazd nowych gości, którzy zjawią się tego samego dnia.

– w drugiej kolejności należy sprzątać pokoje zajęte. Zajętość pokoi powinna być monitorowana przez supervisora służby pięter. Jeśli pojawia się żądanie ze strony gościa do posprzątania pokoju (wywieszka na drzwiach), zawsze pytaj swojego przełożonego które pokoje mają większy priorytet.

– wszystkie pokoje z wywieszką „nie przeszkadzać” (DND) nie są obsługiwane dopóki nie pojawi się żądanie ze strony gościa

Zanim rozpoczniesz sprzątanie pokoju zaparkuj wózek na korytarzu obok lub na pokoju który zamierzasz obsługiwać.

W niektórych hotelach wózek parkuje się blokując nim wejście do pokoju. Podnosi to bezpieczeństwo pracy pokojówek.

Pokojówka sprzątająca może nie usłyszeć osoby wchodzącej do pokoju w czasie jej pracy (na przykład ze względu na szum wody).

Pukanie do drzwi

Pamiętaj aby nigdy nie pukać do pokoju z wywieszką „nie przeszkadzać”. Jeśli goście wymeldowali się z pokoju mogli jednak zapomnieć usunąć wywieszkę. W razie wątpliwości konsultuj się z supervisorem.

Kiedy zamierzasz wejść do pokoju zawsze pukaj do drzwi. Typową praktyką jest zdecydowane puknięcie i głośne zadeklarowanie: „Dzień dobry!” wraz z nazwą stosowaną w hotelu. Może być to na przykład „housekeeping” bądź „służba pięter”. Następnie poczekaj 10 sekund być dać szansę potencjalnemu gościowi na odpowiedź i powtórz proces. Jeśli nie będzie odpowiedzi otwórz drzwi. Jeśli w pokoju nie ma nikogo zacznij sprzątać.

Jeśli gość w pokoju nie jest ubrany bądź śpi jak najszybciej wyjdź z pokoju. Jeśli gość otworzy ci drzwi spytaj uprzejmie czy życzy sobie sprzątanie teraz czy później.

Sprzątanie pokoju

Jeśli jesteś w pokoju upewnij się, czy rzeczywiście jest pusty. Rozejrzyj się za bagażem gościa.

Odsłoń zasłony i/lub zapal światło. Pokój podczas sprzątania musi być dobrze oświetlony. Otwórz okna aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Mogą to być zarówno przepocone skarpetki, papierosy a nawet resztki jedzenia. Jeśli nie możesz otworzyć okien włącz klimatyzację. Następnie usuń całe wyposażenie obsługi pokojowej (room service) takie jak tacki, puste butelki, naczynia. Następne zdejmij pościel z łóżka i połóż na krześle. Upewnij się czy na łóżku nie zostały rzeczy osobiste gościa.

Połóż koc na krześle. Jeśli gość zobaczy, ze bielizna pościelowa leży na podłodze, nie będzie to wyglądało dla niego estetycznie. Następnie zdejmij powłoczki z poduszek i połóż je na krześle. Sprawdź czy pokrycie materaca jest czyste. Zdejmij je i wymień na nowe. Sprawdź czy poduszki są czyste i wolne od plam. Załóż na nie nowe powłoczki.

Wszystkie zużyte ręczniki z łazienki powinny być zabrane i wrzucone do worka przy twoim wózku. Jeśli bielizna pościelowa lub ręczniki są silne zabrudzone, np krwią lub wymiocinami pamiętaj o założeniu rękawiczek.

Ścielenie łóżka

Jest to jedna z najważniejszych umiejętności pracy pokojówki. Składa się ona z następujących etapów:

Usuń pościel z łóżka Usuń narzutę i poduszki i połóż je na krześle bądź drugim łóżku Umieść zabrudzoną bieliznę w worku na wózku i wróć z prawidłową ilością nowej
Rozwiń prześcieradło na łóżku i sprawdź czy jest czyste i prawidłowej wielkości Schowaj rogi prześcieradła Załóż dwie warstwy pościeli i ją wygładź na łóżku
Rozłóż koc na łóżku Następnie umieść kołdrę na kocu Zawiń koc drugą warstwą pościeli
Wyrównaj brzegi pościeli Załóż narzutę a następnie powłoczki na poduszki Wsuń poduszki pod narzutę

1 Comment

  1. Ania

    Bardzo ciekawe porady. Nigdzie indziej w Internecie nie znalazłam tak szczegółowych opisów, jak sprawnie wykonać pewne prace. Dziękuję za trud włożony w tworzenie tej strony. Pomagacie też uświadomić co niektórym ludziom, że prace tego typu to nie jest bułka z masłem.

Dodaj komentarz