Kurs housekeepingu – część I

Niniejszy post rozpoczyna bezpłatny, kilkuodcinkowy kurs z zakresu housekeepingu. Jest to amatorskie i niekomercyjne tłumaczenie napisanego w języku angielskim szkolenia, które dostępne jest również za darmo w Internecie. Powinno ono przybliżyć dziewczynom ubiegającym się o pracę pokojówki jak wykonać najważniejszą część swojej przyszłej pracy. Kurs przybliży informacje na temat wózka, zasad wchodzenia do pokoju, ścielenia łóżka, odkurzania, czyszczenia łazienki i toalety.

Trudno mi jeszcze wskazać jak podzielony będzie ten cykl, mogę jednak zapewnić, że będzie miał zarówno początek jak i koniec. A więc… zaczynamy

Wyposażenie i przygotowanie do pracy

Przygotowanie do pracy jest kwestią kluczową. Aby pracować dobrze musisz być zorganizowana. Oznacza to, że musisz mieć wszystko co potrzebne w pracy w zasięgu ręki. Przeciętna pokojówka czyści od 13 do 18 pokoju dziennie zależnie od ich wielkości, zajętości, tego czy pościel zmieniana jest dziennie czy też nie, oraz typów powierzchni do czyszczenia. Wszystko to jest wykonywane jest podczas ośmiogodzinnej zmiany – dlatego też tak ważne jest umiejętne zarządzanie czasem.

Pamiętaj aby nie spóźnić się do pracy. Bądź zadbana i załóż wszystkie elementy uniformu zgodnie z wytycznymi hotelu. Twój strój często może składać z sukienki, fartuszka i odpowiednich butów. Zadbaj o to aby sukienka była wyprasowana. Kołnierzyk powinien być poprawnie zapięty a fartuszek równo przylegać do ciała.

Jako pokojówka musisz zgłosić się biura housekeepingu przed rozpoczęciem czyszczenia w celu uzyskania raportów na temat pokoi. Raport ten pozwoli cię uzyskać informacje na temat pokoi i gości), klucza, pagera i aby uzyskać ewentualne specjalne instrukcje. Klucz powiniem być przyczepiony do uniformy za pomocą paska lub łańcuszka. Nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazuj klucza innym osobom i nie zostawiaj go w wózku.

Następnym krokiem jest zgłoszenie się do po szmatki i ręczniki. Ważne jest aby nie używać hotelowej bielizny do czyszczenia. Kontakt z chemikaliami może ją uszkodzić. Zanim przystąpisz do sprzątania zaopatrz się również w wiaderko ze szczotką toaletową, szorstkimi gąbkami (jeśli konieczne) i płynami czyszczącymi. Środki chemiczne które możesz spotkać to między innymi: detergenty do czyszczenia muszli klozetowej, płyny do czyszczenia wanien i umywalek, płyny do mycia szyb, czyszczenia szkła i luster.

Nigdy nie próbuj mieszać ze sobą chemikaliów. Może to spowodować wytworzenie toksycznych gazów bądź uszkodzenie czyszczonych powierzchni.

Zawsze powinnaś stosować się określonych dawek określonych przez producenta. Aby zapewnić bezpieczeństwo stosuje rękawiczki ochronne. Jeśli nie wiesz do czego służy dany płyn spytaj swojego kierownika.

Wózek

Wózek jest jednym z najważniejszych elementów pracy pokojówki. Jest zawsze zostawiany na korytarzu poza pokojem. W czasie sprzątania jest widoczny i dostępny dla gości. Zawsze powinien wyglądać schludnie i profesjonalnie.

Wózek jest mobilną stacją roboczą. Jest przeznaczony do przechowywania bielizny i innych materiałów. Tacka na górze zawiera przedmioty dla gości. Na końcu zaś przyczepione są plastikowe torby. Jedna z nich służy do wrzucenia zabrudzonej bielizny, druga na śmieci.

Jeśli wózek jest ułożony prawidłowo, można zaoszczędzić cenny czas, nie musząc biegać z piętra na piętro, szukając czegoś, czego potrzebujesz. Czysta pościel powinna być układana na wysokości pasa, umożliwiając tym samym łatwe podnoszenie (ponieważ jest to najcięższa część bielizny). Nieco niżej ręczniki. Zabrudzona bielizna i śmieci powinny być usuwane w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia (co ok. 4 sprzątane pokoje), a także w celu utrzymania dobrego wyglądu wózka. Nic nie wygląda gorzej niż przepełniony wózek i bielizna spadająca na podłogę. Koła do wózków powinny być sprawdzone i naoliwione w regularnych odstępach czasu.

Odkurzacz

Istnieje wiele różnych typów odkurzaczy stosowanych w hotelach, ale są one zwykle albo typu pionowego (beczka, ang. barrel) albo poziomego (upright).

Pamiętaj aby regularnie usuwać papierowe torby z odkurzacza. Zgłaszaj także wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu

2 comments

 1. ana

  Hello,
  First of all i would like to thank you for your great work to keep this blog.

  I would like to ask you, if possible to give us a link to this housekeeping course.
  And, if you don`t mind, can you publish as well some links where we can see all of those movies presented on your blog?

  Thank you in advance for your answer.

  ana

  • Czarnobiały Post author

   Thank you for a comment :)

   First of all – it’s not a warez. I will not publish links to movies. You have to search them by yourself. Good luck!

   Secondly. I will not „sell” my know-how. You must wait for a next chapter of a course.

Dodaj komentarz