Praca pokojówki

Dziś przyjrzymy się kilku zrealizowanym filmom dokumentalnym i reportażom z różnych zakątków świata, które pokazują urywki z pracy pokojówek bądź ich szkolenia.

Francja

Agencja pracy Pole Emploi zrealizowała 2 minutowy reportaż zachęcający do pracy jako employé d’étage, czyli jako personel sprzątający w 2 gwiazdkowym hotelu Printania, zlokalizowanym w Paryżu.

francja

Również ta sama agencja przybliża pracę femme de chambre, a więc pokojówki w Grand Hotelu. Do sprzątania apartamentów noszą one jasne sukienki z brązowymi fartuszkami. Sama zaś praca wykonywana jest w zespołach kilkuosobowych.

francja

Francuska telewizja TF1 zrealizowała mini-dokument na temat pracy w Park Hyatt w Paryżu. Pojawia się w nim osoba pracująca w tzw. turndown service, odpowiedzialna między innymi za wieczorne dekorowanie pokoi hotelowych.

francja

Zrealizowany został także (przez La Parisien) dokument o pracy służby pięter w hotelu Majestic Barriere. Jak na załączonym obrazku widać, regulaminowy strój pokojówek składa się z czarnej sukienki z białym kołnierzykiem i dopasowanego fartuszka wiązanego w talii.

francja

Hiszpania

Jeden z serwisów zamieścił instruktaż na temat pracy camarera de pisos, co łatwo się domyśleć jest określeniem hotelowej pokojówki. Materiał filmowy nie pozostawia złudzeń, przekazując jasną definicję, że praca ta to tylko żmudne sprzątanie, czyszczenie, szorowanie, odkurzanie i wycieranie.

hiszpania

W 2010 roku telewizja Cuatro zrealizowała dokument „Hotel, Dulce Hotel” będący zapisem podróży po wyjątkowych hiszpańskich hotelach. W niektórych hotelach przyglądnięto się również pracy zatrudnionych tam pokojówek.

hiszpania

Brazylia

Telewizja Tarobá przybliżyła swoim widzom darmowe szkolenie dla pokojówek.

brazylia

Za to użytkowniczka serwisu Youtube, (zamieszkała w Brazylii) sfilmowała swoją pracę w Hotelu Mountain Grand Lodge and Spa, położonym w stanie Michigan w USA.

brazylia

Wracając zaś do szkoleń, szkoleniowa firma CPT podjęła się nakręcenia video instruktażu dla pracujących w hotelach sprzątaczek.

brazylia

Meksyk

Meksykańskie Secretaría de Turismo było producentem cyklu dokumentalnego z cyklu „La Calidad soy yo”. Jeden z odcinków opisuje pracę camaristy. Niestety dostępny materiał jest w bardzo niskiej jakości.

brazylia

Innej użytkowniczce Youtube’a o ksywce Martita udało się wcielić na jeden dzień w rolę meksykańskiej pokojówki. Reportaż obejmuje przygotowanie do pracy jak i konkretne, przydzielone jej zadania.

brazylia

Niemcy

Niemieckiej telewizji udało się spojrzeć z bliska na pracę pokojówek w niektórych hotelach. Jednym z nich jest Hotel Baltschug, z widokiem na Kreml.

niemcy

Telewizja VOX przyjrzała się natomiast wiedeńskiemu Grand Hotelowi Imperial. Podczas kręcenia natrafiła ona na szkolenie dla nowych pokojówek.

niemcy

Spiegel zaś odwiedził, także położony w Wiedniu, Hotel Sacher, gdzie praktykantka uczy się w towarzystwie zatrudnionych pokojówek. Warto zwrócić uwagę na dość niewygodny uniform, w którym muszą chodzić. Nowej dziewczynie dano na razie biały kitel, stała obsługa nosi zapiętą na ostatni godzin pasiastą sukienkę długości poniżej kolan, przyczepiony z przodu i zawiązany w talii biały fartuszek a także dekoracyjny czepek na głowie.

niemcy

Telewizja ZDF w swoim cyklu „Reportage” obserwowała pracę niemieckich studentów na praktykach w 5 gwiazdkowym rosyjskim Grand Hotelu. Jednej z dziewczyn przypadła praca w housekeepingu.

niemcy

Grecja

Agencja Inglobe odwiedziła wysyłanych przez siebie studentów w hotelach w których pracują. Jednym z nich jest Elounda Aqua Sol na Krecie. Zatrudnione w housekeepingu dziewczyny noszą prosty ale gustowny uniform w kolorze szaro-zielonym.

grecja

Inna grecja agencja ELT wysyła studentów do USA. Udało się sfilmować jednego (a raczej jedną) z nich podczas pracy. Zapis video sugeruje, że nawet jej się to podoba.

grecja

1 Comment

  1. Pingback: Praca pokojówki II | Blog czarnobiały

Dodaj komentarz