Doskonała służąca

PerfectServant

Oto Sadie, przed wejściem do domu państwa Norstrand, w jednym z sześciu uniformów dostarczonych przez pracodawców. Jak większość współczesnych* pracowników domowych nie nosi już czepka.

W czasach, kiedy wiele dziewczyn nie lubi wykonywać usług domowych, a jeśli już to robi to raczej niechętnie, Sadie Buick sprawia radość bycie pokojówką i pracuje energicznie. Kiedy większość gospodyń domowych do białej gorączki doprowadzają problemy służby, pracodawcy Sadie rozwiązali ten problem płacąc jej uczciwie i traktując ją inteligentnie.

Sadie przybyła do Stanów Zjednoczonych z Irlandii, przez Kanadę, w 1938 aby odwiedzić swoją starszą siostrę, następnego roku zaś rozpoczęła pracę w dziesięcio-pokojowym domu Pana i Pani Leif Norstrand w Scarsdale, w stanie New York. W ciągu jej sześciu lat jako kucharka, opiekunka i gosposia pomogła przejść dwójce dzieci przez ospę wietrzną i odrę, stała się sławna ze swojego ciasta z pikanem, a jej pensja wzrosła od 75 do 120 dolarów miesięcznie.

Sadie wstaje każdego rana o 7:30, pracuje około 10 godzin dzienie, środy ma wolne. W wakacje jedzie do rodziny w Old Black Point w Conn. Nadchodzącą zimę spędzi w Norstrands w Nassau. Te miłe rzeczy, szacunek rodziny i duma ze swojej umiejętnej pracy, sprawiły że Sadie jest odporna na niezadowolenie będące plagą u większości służących.

Srebra

Czyszczenie srebra jest czynnością, której Sadie nie cierpi, ale wykonuje dokładnie w każdy czwartek. Dziesięć półmisków i wszystkie sztućce zajmują jej dwie godziny. Ścielenie łózek zajmuje Sadie następne pół godziny. Zawsze wygładza prześcieradła, tworząc idealnie skośne narożniki.

Mycie naczyń zajmuje Sadie półtora godziny. Marzy się jej zmywarka zasilana prądem elektrycznym. Trzy łazienki czyszczone są każdego dnia za pomocą odpowiednich środków. Salon sprzątany jest codziennie, tuż po śniadaniu. Sadie odkurza i układa wszystko w 20 minut. Cotygodniowe ręczne pranie jest wykonywane w każdy poniedziałek. Prane są tylko „lekkie” rzeczy jak skarpetki lub bielizna.

Indyk

I to, co Sadie sprawia największą radość. Gotowanie. Indyk przyrządzany według rodzinnej receptury.

W ciągu ostatnich czterech lat płace amerykańskich służących wzrosły z 550 do 900 dolarów rocznie, a ich liczba zmalała z 2 milionów do 1.5 miliona. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są możliwości lepiej płatnej pracy dla kobiet, drugą zaś to, że praca w tym charakterze nosi znamiona niegodnej, poniżającej.

Artykuł opublikowano w czasopiśmie TIME 31 grudnia 1945 roku. Archiwa magazynu zostały zeskanowane przez Google i udostępnione w ramach do wykorzystania niekomercyjnego. Pełna treść artykułu (w języku angielskim) dostępna tutaj.

Dodaj komentarz