Kino francuskie – część II

Espanolas en paris

Nie jest to film w 100% francuski, ale koprodukcja hiszpańsko-francuska. Nakręcona w 1971 roku film produkcja wpisuje się w trend lat 60tych, kiedy to ponad 40 tysięcy hiszpańskich kobiet pracowało jako pomoce domowe we Francji. A wśród nich Emilia, Isabel i Francisca. Dziewczyny które do emigracji zmusiła sytuacja finansowa. A teraz, w zupełnie nowym miejscu nie potrafią się przystosować. Wszystko przeraża – obcy ludzie, obcy język, olbrzymie miasto, samotność.

Les 2 Anglaises et le Continent

W tym samym roku powstał także „Dwie Angielki i kontynent”, w którym to przenosimy się pod koniec XIX wieku. Poznajemy w nim angielską nastolatkę Ann Brown, która udaje się z Walii do Paryża. Tam poznaje Claude Roc i zapraszają do odwiedzenia swojego rodzinnego miasta, gdzie mieszka z matką, młodszą siostrą Muriel i służącą.

Le Charme Discret De La Bourgeoisie

Także i „Dyskretny Urok Burżuazji”, drugi w zestawieniu film w reżyserii Luis Buñuela ma w obsadzie pokojówkę. Ines, grana przez Milenę Vukotic pracuje w domu państwa Senechal, które to wystawia obiad dla ambasadora i jego francuskich przyjaciół.

Célestine, bonne a tout faire

Propozycja dla starszych widzów. Francuska komedia erotyczna (softcore), której główną bohaterką jest piękna Celestine (w tej roli Lina Romay). Przypadkowo rozpoczyna ona pracę jako służąca w w zamku należącym do szlachetnej rodziny. Razem z drugą dziewczyną (Nadine Pascal) wykonują swoją pracę, polegającą… w gruncie rzeczy na spaniu z domownikami.

Cet obscur objet du desir

Ostatni film Buñuela w zestawieniu. „Mroczny przedmiot pożądania” to historia Mathiu, bogatego francuza, który zakochany jest w 20letniej pokojówce Conchity. Jej postać wyraża niepewność w uczuciach – i tak jak Conchita zwodzi głównego bohatera, tak i reżyser zwodzi widza, obsadzając w tej samej roli dwie zupełnie róźne aktorki:

Urodzoną we Francji Carole Bouquet

oraz pochodzącą z Hiszpanii Ángelę Molina.

Podobno (opinie z forów internetowych) większość mężczyzn zupełnie nie zauważa róźnicy między tymi dwoma kobietami. Czyżby noszony przez nie uniform tak odciągał uwagę?

La petite voleuse

Ostatnim (w części drugiej) filmem jest „Mała złodziejka”. Nakręcony w 1988 roku film przenosi nas do małego francuskiego miasteczka, w którym przyglądamy się losom Janine Castang (Charlotte Gainsbourg), niezadowolonej ze swojego życia szesnastoletniej dziewczyny. Chwyta się ona wszelkich sposobów aby poprawić swoją sytuację. Zajęciem, które najbardziej ją fascynuje jest kradzież i oszustwo.

Jednym z jej pomysłów jest sfałszowanie wymaganych referencji i zostanie pokojówką w prywatnych domu. Dostaje uniform i zaczyna podawać do stołu. Wieczorami zaś rozwiązuje fartuch i udaje się na miasto.

Choć to jeszcze nastolatka, w pracy obserwowana jest przez domowników, stając się dla jednego z nich seksualną atrakcją. Nie trwa to jednak długo, gdyż Janine nie zamierza tu dłużej zostać…