Kino brazylijskie

Kontynuujemy podróż po świecie pokojówek, w znaczeniu geograficznym. Dziś przenosimy się do gorącej Brazylii aby poznać dwa nakręcone tam filmy.

O Diabo a Quatro

Pierwszym z nim jest komedia z 2004 roku. Akcja rozgrywa się w Copabacanie, gdzie mieszka uzależniony od marihuany Paulo Roberto. Spędza on całe dnie na paleniu, leżeniu na plaży i pływaniu na desce. Po przeciwnej stronie ulicy mieszka natomiast Rita de Cássia, urodzona w Amazonii seksowna niania zakochana w Paulo. Co ciekawe, chociaż Rita opiekuje się dzieckiem, chodzi w uniformie przeznaczonym dla służby – różowej, prostej sukience.

O Diabo a Quatro

Kiedy Rita w końcu spotyka Paulo, mówi ją, że jest dziewicą. Paulo oznajmia jej, że woli dziwki. Rita odwiedza alfonsa Tin Maisa. Chce podjąć u niego pracę jako prostytutka aby zdobyć zainteresowanie wymarzonego chłopaka.

O Diabo a Quatro

Domesticas

Ten film natomiast znany jest nieco szerszej publiczności. Uhonorowany siedmioma festiwalowymi nagrodami film, przedstawia historię pięciu pokojówek, które pracując w ten sposób, starają się zrealizować pewne cele w swoim życiu.

Pierwszą z nich jest Raimunda, pracująca by zdobyć męża. Drugą Créo zbierającą pieniądze na odnalezienie córki. Trzecią jest Roxane, marząca o karierze w modelingu. Czwartą jest naiwna Quitéria. Ostatnią zaś Cida, dzieląca uczucie między mężem a kochankiem.

Pokojówki wykonują wszystkie te zadania, których my nie lubimy robić. To one jako pierwsze budzą się w Sao Paolo. A potem w pocie czoła sprzątają, zmywają, odkurzają. Myją samochody, wyprowadzają psy.

Domesticas

Ale nie rozpaczają z powodu wykonywanej pracy. Nikt nie rodzi się pokojówką, jak twierdzi jedna z nich. Marzą, że w końcu ich los się odmieni, to czego pragną, w końcu się spełni. Praca nie jest całym im życiem. Nie czują się poniżone ani zdegradowane. Wykonują ją tylko dla pieniędzy, po godzinach realizując własne pasje. Mają własne życie. Uczuciowe, towarzyskie.

Domesticas

Noszone przez niektóre z nich uniformy nie pełnią w filmie szczególnej roli. To, że pokojówka nosi fartuszek do sprzątania nie jest niczym dziwnym, nienaturalnym. Uniformy pomagają im zachować czystość, skupić się na ich zadaniach. Nie muszą troszczyć się o własne ubrania.

Domesticas

„Domesticas” nie jest tylko prostą historią pokazującą w zabawny sposób życie brazylijskich pokojówek. Pokazuje nam, że każdy człowiek, pomimo przeciwności losu powinien móc realizować swoje marzenia. Nie ważne co robisz teraz, ważne kim możesz być kiedyś.

Dodaj komentarz