Chance

„Chance”, znany również pod tytułem „Los trapos sucios se lavan en casa” (hiszp. „Brudy pierze się w domu”) to świetna komedia z Panamy wyreżyserowana w mistrzowski sposób przez Abnera Benaima, mało znanego hiszpańskojęzycznego reżysera o bujnej, roztrzepanej fryzurze. Film, który miał swoją premierę w roku 2009 przyniósł mu sławę i pozwolił na wyprodukowanie kolejnego projektu (tym razem filmu dokumentalnego), również traktującego o pokojówkach („Empleadas y patrones”).

Ale zacznijmy od początku. Obserwujemy życie zakłamanego polityka w trakcie kampanii wyborczej, Fernando González-Duboisa, rozkazującej wciąż żony Glorii oraz ich dzieci – chodzących do liceum bliźniaczek Marivi i Marite oraz nieco zapomnianego przez wszystkich syna Daniela. Ten ostatni, w wyniku braku zainteresowania, spędza czas przed komputerem lub przesiaduje razem ze służbą. Dziewczęta natomiast służące traktują w sposób roszczeniowy.

chance

chance

Zatrudnione służące to dwie starsze kobiety – Toña i Paquita, znudzone życiem i pracą, wpatrzone w telewizyjną telenowelę „Magia De Amor”. Jednak to co je nurtuje to nie brak natłok obowiązków czy brak szacunku, ale niewypłacana pensja. W końcu jednak biorą sprawy w swoje ręce. Plan jest niezwykle prosty: postanawiają okraść rodzinę dla której pracują, a do tego celu wykorzystać domowników.

Któregoś dnia, kiedy cała rodzina postanawia wyjechać, służące terroryzują ich za pomocą znalezionej broni. Chwilę po tym mieszkańcy rezydencji (oprócz chłopca), związani i zakneblowani, grzecznie siedzą w salonie.

chance

I w końcu staje się coś niezwykłego. Po dokonaniu aktów przemocy, zastraszona przez służbę żeńska część rodziny zostaje zmuszona do… zamiany ról. Matka ubiera czarny uniform z białym fartuszkiem noszony przez służącą przy podawaniu posiłków – ona będzie wykonywać prace lekkie. Dziewczęta natomiast zakładają (za duże) uniformy różowe i rozpoczynają prace bardziej brudzące. Widok nowych przymusowych pracowników, szczególnie nie radzących sobie bliźniaczek jest zaiste komiczny.

chance

chance

O tym czy plan się udał możecie przekonać się już sami.

3 comments

Dodaj komentarz