Filmy krótkometrażowe

Nie każda historia potrzebuje wielkiego budżetu bądź trzystu trzymających w napięciu odcinków (kończących się ślubem). Są i takie historie, do opowiedzenia których potrzeba kilku bądź kilkunastu minut. W dzisiejszym wpisie przybliżę więc wam filmy krótkometrażowe. Oczywiście te z udziałem pokojówek. I z góry przepraszam za jakość obrazków – większość z opisywanych filmów krąży tylko w portalach społecznościowych, takich jak Youtube.

Je ne connais pas d’Alice

Pierwszy z nim jest francuskie, nieco surrealistyczne dzieło. Nakręcony w 2008 roku, piętnastominutowy film, przedstawia historię Alicji (granej przez Aurore Laurent), która pracuje w biznesowym hotelu. Jej rytm dnia kierowany jest rytuały. Całkowicie poddaje się systemowi którego jest częścią. Któregoś jednak dnia, coś poszło nie tak…

alice

Adio’ Vea

Zupełnie inną historią przedstawia krótki film Eduardo Bergesa. Widzimy w nim pracującą hiszpańskim domu pokojówkę z Dominikany, która pewnego dnia odbiera telefon od nieznajomego, tajemniczego człowieka. Amatorska produkcja kręcona w domu – za to z zaskakującym finałem.

adiovea

Room Service

Jeden z ciekawszych filmów w zestawieniu, będący jak się zdaję dziełem studenta kanadyjskiego York University w Toronto. Jak na film krótkometrażowy imponuje „rozmachem” realizacyjnym. Zaczyna się od sceny w zadymionym barze. Głównego bohaterka, Jessica, zostaje zmuszona do włamania się do hotelowego pokoju, aby ocalić życie porwanego Michaela. Chwilę potem, przy akompaniamencie elektronicznej muzyki, widzimy ją przebraną w uniform pokojówki. Pcha ona wózek do jednego z apartamentów. Wchodzi do środka

roomservice

Okazuje się, że pokój obserwowany jest z przeciwnego budynku. Urodziwa pokojówka wykorzystuje nieuwagę gości. Pod jednym z łóżek penthouse’u odkrywa walizkę. W środku są brylanty, których potrzebują porywacze. Czy uda jej się ocalić przetrzymywanego syna?

roomservice

The Maids

„Pokojówki”, będące dziełem Darrena Chadwick-Husseina (scenariusz) i Adama Woodsa (produkcja) to krótka, pięciominutowa komedia osadzona w czasach edwardiańskich. Podobnie jak w dziele Geneta, widzimy tu dwie służące – Emmę i Louisę, bawiące się pod nieobecność domowników. Jedna z nich wciela się w rolę Pani, druga pozostaje pokojówką. Gdy Pan domu wraz ze swoim „przyjacielem” postanawiają zabawić się w pokoju, zawstydzone dziewczyny chowają się pod łóżkiem.

Darren Chadwick

DarrenChadwick

Film został nieodpłatnie udostępniony przez autora w serwisie Vimeo.

O Xadrez das Cores

Brazylijska produkcja z 2004 roku pt „O Xadrez das Cores” („Kolory Szachów”, tak to można by przetłumaczyć jak sądzę) przedstawia historię Cidy, czterdziestoletniej czarnoskórej kobiety, która zaczyna pracować dla zgorzkniałej, rozwiedzionej i bezdzietnej starszej pani. Ich relacje są od początku złe. Pracodawczyni nie podoba się kolor skóry nowej służącej. Cida znosi to wszystko w ciszy, potrzebuje pieniędzy. Któregoś jednak dnia postanawia się odegrać.

xadrez

Lily i Maruca

Konflikt pokoleń w krzywym zwierciadle. W jednej z hiszpańskim rezydencji rozpoczyna pracę Lili. Niestety okazuje się, że nie jest tu sama. W domu pracuje również druga służącą, o wiele od niej starsza. Zauważa ona, że młoda i ładna pokojówka podoba się domownikom, szczególnie mężczyznom, którzy przyglądają się jej jak wykonuje swoje obowiązki. Maruca, pracująca tu od dawna stara popsuć jej opinię, zwalając na nią winę za wszystkie wypadki w domu. Gdy to nie pomogło – postanawia ją zabić.

Lili

In the Closet

Drugi w zestawieniu film udostępniony za darmo przez samego reżysera, José Joao. Do obejrzenia w serwisie Vimeo. Akcja rozgrywa się w pięciogwiazdkowym hotelu na Manhattanie, w połowie lat 90tych. Świat obserwujemy oczami zarówno dwóch, odzianych w różowe uniformy, hotelowych pokojówek, jak i gości, traktujących je z pogardą. Relacje te jednak, zostaną poddane pewnym zaburzeniom.

closet

2 comments

Dodaj komentarz