Czas kryzysu

24 sierpnia 2009 roku, telewizja BBC ONE wyemitowała dokument pt „Can You bank on me?” (w wolnym tłumaczeniu „Czy możesz na mnie polegać?”), w którym dwoje byłych bankowców – Amit (28 lat) i Griselda (31 lat) stara się zrozumieć podstawy prawdziwego życia. Opływający w luksusie analitycy wielkich banków patrzą na świat z góry. Pieniądz nie kojarzy im się z pracą, ale z przewijającymi się na monitorze cyferkami. Kryzys ekonomiczny sprawił jednak, że przestali być oni potrzebni systemowi – zostali zwolnieni.

Wyprodukowany dla brytyjskiej telewizji program stara się odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys to była wina takich osób jak oni, nie dostrzegających ciężko pracujących osób, które dzień w dzień wykonują ciężką, także i fizyczną pracę. Może warto byłoby zweryfikować fundamenty gospodarki od dołu?

Amit zostaje zatrudniony na farmie, Griselda zaś w upadającym hotelu. Nie mając doświadczenia w tej branży zmuszona jest podjąć pracę pokojówki.

Can you bank on me

Następuje przemiana. Z bogatej panny, jedzącej w najdroższych restauracjach, opływającej w luksusy, staje się sprzątaczką, ubraną w brzydki hotelowy uniform. Ilość obowiązków ją przeraża. Sprząta pokoje, korytarze, publiczne toalety. Poznaje funkcjonowanie hotelu od podszewki. Nie chodzi tu jednak o znęcanie się, poniżenie. Zarówno celem Griseldy, jak i Amita jest pomoc, znalezienie nowego sposobu na przetrwanie. Oboje tworzą plany, po zebranych doświadczeniach analizują wady i zalety ich tymczasowych miejsc pracy.

I chociaż inni pracownicy i przełożeni się z nich śmieją (szczególnie dokuczają Griseldzie, wskazując na jej zadbane, nieskażone pracą palce) przezwyciężają oni przeciwności losu i są w stanie zaoferować pomoc. Na coś się jednak ci bankowcy przydają.

Can you bank on me

Dodaj komentarz